Strefa Pacjenta

Co powoduje przebarwienia na zębach?

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób, które niestety nie jest łatwe do spełnienia. Przebarwienia szkliwa powodują nieestetyczne zmiany, które wpływają bardzo negatywnie na wygląd zębów. Plamki mogą być pojedynczymi punktami, ale mogą też obejmować cały ząb. Najczęściej są żółte albo brązowe, ale mogą też przybierać kolor szary oraz biały. Aby uniknąć powstawania przebarwień zębów, trzeba najpierw dowiedzieć się, co jest przyczyną powstawania tych niechcianych zmian.

Jaki jest naturalny kolor szkliwa?

Niektórzy są przekonani, że naturalnym kolorem zębów jest biały. Jest to jednak mylna opinia, gdyż barwa uzębienia będzie inna u każdego człowieka. Szczęściarze mogą się cieszyć śnieżnobiałymi perełkami nawet bez wybielania, ale większość osób musi pogodzić się z nieco ciemniejszym kolorem szkliwa, który nie jest wywołany nieprawidłową higieną jamy ustnej, złą dietą czy próchnicą.

Osoby o nieco ciemniejszym uzębieniu nie muszą więc od razu martwić się przebarwieniami na zębach. Kolor zależy przede wszystkim od jednej rzeczy – grubości szkliwa. Im jest ono grubsze, tym bielszy jest ząb. Cienkie szkliwo nie jest zawsze sygnałem złej higieny jamy ustnej lub próchnicy. Jego stan dyktowany jest też uwarunkowaniami genetycznymi, dietą, zażywaniem niektórych leków, uszkodzeniem zębów lub paleniem papierosów.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień na zębach?

Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mogą obejmować jedynie część zębów i przez długi czas pozostać niezauważone. W niektórych przypadkach występują jednak na całym zębie, ale czasem nawet łuku zębów i stanowią duży problem estetyczny. Przyczyn występowania zmian na powierzchni szkliwa może być wiele, a każda z nich inaczej wpływa na stan jamy ustnej pacjentów.

Palenie papierosów

Prawdopodobnie żaden nałogowy palacz nie może pochwalić się białym uśmiechem bez wybielania zębów. Dym papierosowy sprawia, że uzębienie staje się żółte, a na jego powierzchni pojawia się ciemnobrązowy nalot. Jest to spowodowane toksynami i smolistymi substancjami, które dostają się do jamy ustnej podczas palenia. Odbarwiają one nie tylko szkliwo, ale także wszelkie wypełnienia zębów.

W przypadku osób palących nawet zabiegi wybielania zębów nie przynoszą satysfakcjonującego rezultatu, gdyż ciężko utrzymać białe uzębienie przez dłuższy czas. Aby pozbyć się przebarwień, należy pożegnać się z paleniem papierosów.

Dieta

Ciekawe jest to, że produkty powszechnie uważane za niezdrowe dla zębów, nie są odpowiedzialne za ich żółty kolor. Przyczyną przebarwień na zębach są kwasy, które osłabiają szkliwo i sprawiają, że staje się ono porowate i cienkie. Nieestetyczne zmiany spowodowane mogą być przez warzywa, owoce oraz świeżo wyciskane soki. Osłabione szkliwo jest o wiele bardziej narażone na przyleganie barwników, pochodzących z produktów spożywczych. Dlatego ważne jest, aby regularnie używać szczoteczki. Składniki diety, które mogą intensywnie przebarwiać zęby, to:

  • kawa i herbata,
  • jagody, borówki, truskawki, jeżyny i wiśnie,
  • czerwone wino,
  • napoje gazowane,
  • buraki,
  • żelki, cukierki, gumy do ż

Choroby

Przebarwienia zębów nie są spowodowane tylko czynnikami zewnętrznymi. Bardzo duży wpływ na zmianę barwy uzębienia mogą mieć nieleczone choroby. Do najczęściej spotykanych przyczyn zdrowotnych, które mogą skutkować powstawaniem plam na zębach, zalicza się:

  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • porfirię,
  • fluorozę,
  • hiperbilirubinemię.

Higiena jamy ustnej

Dla wielu osób chwytanie za szczoteczkę dwa razy dziennie jest już odruchem, jednak dla niektórych nadal stanowi wyzwanie. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień zębów zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dzięki właściwej pielęgnacji można szybko pozbyć się plamek, które powstają w ciągu dnia. Zabiegi wybielania zębów nie będą wtedy konieczne.

Warto też pamiętać o profilaktycznych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Dentysta może szybko i skutecznie usunąć osad oraz kamień nazębny, który jest źródłem próchnicy. Specjalista doradza też pacjentom, jakiej szczoteczki oraz innych produktów należy używać, aby jasny kolor zębów utrzymywał się dłużej.

Leki

Do produktów, które mogą powodować przebarwienia na zębach, należą też niektóre leki. Duży wpływ na kolor szkliwa mają przede wszystkim antybiotyki z grupy tetracyklin. Plamy na powierzchni zębów mogą pojawiać się także podczas stosowania lekarstw na dolegliwości takie jak:

  • nadciśnienie,
  • alergia,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroby psychiczne.

Jakie są rodzaje przebarwień zębów?

Przebarwienia zębów rozróżnia się przede wszystkim ze względu na odcień plamek, które pojawiają się na powierzchni szkliwa. Gama kolorystyczna tych nieestetycznych zmian jest dosyć szeroka:

  • białe przebarwienia – ich przyczyną zazwyczaj jest próchnica lub uraz mechaniczny, dlatego są bardzo popularne,
  • żółte przebarwienia – mogą być związane zarówno z naturalnym procesem starzenia się, jak i niedoborem składników odżywczych lub demineralizacją szkliwa,
  • brązowe przebarwienia – najczęściej spowodowane są spożyciem dużej ilości kawy i herbaty lub paleniem papierosó

W jaki sposób usunąć przebarwienia na zębach?

Istnieje wiele sposobów zarówno na to, by chronić się przed powstawaniem przebarwień, jak i skutecznie usuwać plamki. W przypadku delikatnych zmian wystarczające może okazać się użycie szczoteczki oraz odpowiedniej pasty do zębów. Z kolei najpopularniejszą metodą na leczenie ciężkich przebarwień jest skaling. Zabieg ten wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z jamy ustnej pacjenta.

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wybielanie zębów, przy użyciu jednego z produktów dostępnych na rynku kosmetycznym. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest jednak udanie się na zabieg do profesjonalnego gabinetu dentystycznego. Można mieć wtedy pewność, że przebarwienia zostaną usunięte.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]