Ból zęba jest ciężkim przeżyciem dla wszystkich. W tym wypadku nie ma znaczenia wiek, płeć czy wcześniejsze doświadczenia. Jeszcze trudniej jest, kiedy ząb zaczyna boleć w niesprzyjających warunkach – dochodzi do niego nagle, poza dostępem do jakiejkolwiek pomocy. Grupą szczególnie narażoną na nagły ból zęba są kobiety w ciąży. Dlaczego?
Spis treści
Ból zęba w ciąży – skąd się bierze?
Istnieją różne przyczyny powstawania bólu zęba w ciąży. Część z nich jest dokładnie taka sama jak w innych etapach życia. Najczęściej ten nieprzyjemny stan jest wywołany próchnicą, nieleczonymi wcześniej ubytkami lub zapaleniem dziąseł. W przypadku kobiet ciężarnych redukcja bólu zęba nie jest tak prosta, jak u innych grup. Stosowanie wielu leków jest zakazane w ciąży, dlatego że może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Dlatego też, w przypadku bólu zęba w ciąży trzeba być rozważnym i najlepiej od razu zasięgnąć profesjonalnej porady. Leczenie zębów w ciąży ma pewne ograniczenia – nie każda kobieta je zna, szczególnie jeśli czeka na narodziny pierwszego dziecka i nigdy nie znalazła się w podobnej sytuacji.
Ciąża – szczególny czas w życiu kobiety
Ciąża to czas oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny na świecie. W ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, organizm funkcjonuje w nieco odmienny sposób. Z tego powodu zwiększa się możliwość wystąpienia nagłego bólu zęba. Jest to spowodowane głównie:
- zmianami w układzie hormonalnym (wzrost stężenia estrogenu i progesteronu),
- odmiennymi nawykami żywieniowymi (ciążowe zachcianki i spożywanie większej ilości jedzenia),
- zmianami w składzie śliny oraz naturalnej flory bakteryjnej.
Złe nawyki żywieniowe w ciąży często stają się przyczyną rozwoju próchnicy. Co więcej, zmiany jakie następują w poziomie kluczowych w ciąży hormonów mogą prowadzić do powstawania ciążowego zapalenia dziąseł. Według statystyk na to schorzenie cierpi około 35% kobiet w ciąży. W przypadku krwawienia dziąseł przy myciu zębów, obrzęku lub bólu – należy szukać porady u stomatologa lub periodontologa – specjalisty, który doskonale zna się na chorobach dziąseł i przyzębia. Wieloletnie doświadczenie specjalisty sprawia, że leczenie w okresie ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej matki jak i dziecka.
Co zrobić kiedy boli ząb w ciąży?
Leczenie bólu zęba u kobiet ciężarnych zależy od etapu ciąży. Najbezpieczniejsze dla dziecka jest leczenie w drugim trymestrze ciąży. Jeśli do intensywnego bólu zęba dochodzi nagle – nie można zbyt długo zwlekać i trzeba jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Odwlekanie profesjonalnej interwencji może tylko pogorszyć stan pacjentki. Stan ciąży jest okresem, kiedy dobro dziecka jest jednym z priorytetów. Eksperymentowanie z domowymi sposobami może być równie niebezpieczne dla płodu co branie zakazanych leków. Na ból zęba w trakcie ciąży najlepszym rozwiązaniem jest szybka kontrola u dentysty. Specjalista natychmiast udzieli profesjonalnej i bezpiecznej pomocy doraźnej. Dzięki temu szybko można zapobiec rozwojowi kolejnych infekcji w obrębie jamy ustnej. Dodatkowo kobieta w ciąży może być spokojna, że podjęte przez nią kroki będą bezpieczne dla płodu.
Ciąża – jak zapobiec nagłemu bólowi?
Najważniejsza jest profilaktyka i prewencja. Najrozsądniej jest podjąć się kompleksowego leczenia stomatologicznego już przed planowaną ciążą. Ryzyko wystąpienia nagłego bólu zęba jest wtedy znacznie mniejsze. Kobietom ciężarnym zaleca się wizyty kontrolne u stomatologa. Wymóg to przynajmniej dwukrotne pojawienie się w gabinecie specjalisty, najlepiej w okolicy trzeciego i ósmego miesiąca ciąży. Wizyta kontrolna, nie spowodowana żadnym bólem może przynieść wiele korzyści i zapobiec konieczności poważnej interwencji w przyszłości.
Ciąża – wizyta u dentysty
W trakcie konsultacji stomatologicznej lekarz pilnie wysłucha co jest problemem i podejmie dalsze kroki. Może być to m.in.:
- wybór odpowiednich metod leczenia,
- zastosowanie bezpiecznych preparatów znieczulających,
- recepta na lek przeciwbólowy, który może być stosowany także przez kobiety w ciąży.
W przypadku bólu zęba w ciąży warto niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty, który ma doświadczenie i wskaże odpowiednią drogę do rozwiązania problemu.