Blog

Ból zęba a ciąża – co robić?

Ból zęba jest ciężkim przeżyciem dla wszystkich. W tym wypadku nie ma znaczenia wiek, płeć czy wcześniejsze doświadczenia. Jeszcze trudniej jest, kiedy ząb zaczyna boleć w niesprzyjających warunkach – dochodzi do niego nagle, poza dostępem do jakiejkolwiek pomocy. Grupą szczególnie narażoną na nagły ból zęba są kobiety w ciąży. Dlaczego?

Ból zęba w ciąży – skąd się bierze?

 

Istnieją różne przyczyny powstawania bólu zęba w ciąży. Część z nich jest dokładnie taka sama jak w innych etapach życia. Najczęściej ten nieprzyjemny stan jest wywołany próchnicą, nieleczonymi wcześniej ubytkami lub zapaleniem dziąseł. W przypadku kobiet ciężarnych redukcja bólu zęba nie jest tak prosta, jak u innych grup. Stosowanie wielu leków jest zakazane w ciąży, dlatego że może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Dlatego też, w przypadku bólu zęba w ciąży trzeba być rozważnym i najlepiej od razu zasięgnąć profesjonalnej porady. Leczenie zębów w ciąży ma pewne ograniczenia – nie każda kobieta je zna, szczególnie jeśli czeka na narodziny pierwszego dziecka i nigdy nie znalazła się w podobnej sytuacji.

 

Ciąża – szczególny czas w życiu kobiety

 

Ciąża to czas oczekiwania na pojawienie się nowego członka rodziny na świecie. W ciele kobiety dochodzi do wielu zmian, organizm funkcjonuje w nieco odmienny sposób. Z tego powodu zwiększa się możliwość wystąpienia nagłego bólu zęba. Jest to spowodowane głównie:

 

  • zmianami w układzie hormonalnym (wzrost stężenia estrogenu i progesteronu),
  • odmiennymi nawykami żywieniowymi (ciążowe zachcianki i spożywanie większej ilości jedzenia),
  • zmianami w składzie śliny oraz naturalnej flory bakteryjnej.

 

Złe nawyki żywieniowe w ciąży często stają się przyczyną rozwoju próchnicy. Co więcej, zmiany jakie następują w poziomie kluczowych w ciąży hormonów mogą prowadzić do powstawania ciążowego zapalenia dziąseł. Według statystyk na to schorzenie cierpi około 35% kobiet w ciąży. W przypadku krwawienia dziąseł przy myciu zębów, obrzęku lub bólu – należy szukać porady u stomatologa lub periodontologa – specjalisty, który doskonale zna się na chorobach dziąseł i przyzębia. Wieloletnie doświadczenie specjalisty sprawia, że leczenie w okresie ciąży jest bezpieczne zarówno dla przyszłej matki jak i dziecka.

 

Co zrobić kiedy boli ząb w ciąży?

 

Leczenie bólu zęba u kobiet ciężarnych zależy od etapu ciąży. Najbezpieczniejsze dla dziecka jest leczenie w drugim trymestrze ciąży. Jeśli do intensywnego bólu zęba dochodzi nagle – nie można zbyt długo zwlekać i trzeba jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty. Odwlekanie profesjonalnej interwencji może tylko pogorszyć stan pacjentki. Stan ciąży jest okresem, kiedy dobro dziecka jest jednym z priorytetów. Eksperymentowanie z domowymi sposobami może być równie niebezpieczne dla płodu co branie zakazanych leków. Na ból zęba w trakcie ciąży najlepszym rozwiązaniem jest szybka kontrola u dentysty. Specjalista natychmiast udzieli profesjonalnej i bezpiecznej pomocy doraźnej. Dzięki temu szybko można zapobiec rozwojowi kolejnych infekcji w obrębie jamy ustnej. Dodatkowo kobieta w ciąży może być spokojna, że podjęte przez nią kroki będą bezpieczne dla płodu.

Ciąża – jak zapobiec nagłemu bólowi?

 

Najważniejsza jest profilaktyka i prewencja. Najrozsądniej jest podjąć się kompleksowego leczenia stomatologicznego już przed planowaną ciążą. Ryzyko wystąpienia nagłego bólu zęba jest wtedy znacznie mniejsze. Kobietom ciężarnym zaleca się wizyty kontrolne u stomatologa. Wymóg to przynajmniej dwukrotne pojawienie się w gabinecie specjalisty, najlepiej w okolicy trzeciego i ósmego miesiąca ciąży. Wizyta kontrolna, nie spowodowana żadnym bólem może przynieść wiele korzyści i zapobiec konieczności poważnej interwencji w przyszłości.

 

Ciąża – wizyta u dentysty

 

W trakcie konsultacji stomatologicznej lekarz pilnie wysłucha co jest problemem i podejmie dalsze kroki. Może być to m.in.:

 

  • wybór odpowiednich metod leczenia,
  • zastosowanie bezpiecznych preparatów znieczulających,
  • recepta na lek przeciwbólowy, który może być stosowany także przez kobiety w ciąży.

 

W przypadku bólu zęba w ciąży warto niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty, który ma doświadczenie i wskaże odpowiednią drogę do rozwiązania problemu.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Ortodoncja

Korekta zgryzu z użyciem dyskretnej nakładki dopasowanej do zgryzu pacjenta. Dyskretna alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych.

Czytaj więcej
badanie periodontologiczne po oczyszczeniu

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia (tkanek otaczających zęby) i błony śluzowej. Nieleczona choroba przyzębia ( periodontopatia) prowadzi do utraty zębów. Periodontopatia tak jak cukrzyca, otyłość zaliczana jest do chorób społecznych. Zaawansowane zapalenie przyzębia stanowi szóstą najczęściej występującą chorobę na świecie i dotyczy 11,2% ogółu populacji.   Do chorób przyzębia zaliczamy: zapalenie dziąseł (gingivitis), zapalenie […]

Czytaj więcej
artykulator

Bruksizm
zgrzytanie zębami

Bruksizm to przypadłość często łączona ze stresem i pracą na odpowiedzialnych stanowiskach.

Czytaj więcej