Strefa Pacjenta

Implanty

Implanty w Dr Piosik Stomatologia, Poznań

Implanty wykonujemy w naszej klinice stomatologicznej Dr Piosik Stomatologia, mieszczącej się przy ulicy Piątkowskiej 133/1, 60-648 Poznań. Jeżeli szukasz profesjonalnej kliniki oferującej implanty zębowe w Poznaniu, nie musisz już dalej szukać. Nasze doświadczenie i zaawansowane technologie pozwolą Ci szybko i efektywnie osiągnąć piękny oraz zdrowy uśmiech.

Zadzwoń do nas już dziś pod numer +48 61 649 20 24 , aby zarezerwować termin konsultacji.

Implanty to idealne rozwiązanie dla osób, które straciły jeden lub więcej zębów. Oferujemy implanty wykonane z najwyższej jakości materiałów, co gwarantuje ich trwałość i naturalny wygląd. Zabieg jest bezpieczny, a dzięki nowoczesnym metodom znieczulenia, również komfortowy.

 • Co to są implanty stomatologiczne?

  Implanty stomatologiczne są to specjalne tytanowe śruby, używane jako wszczepy, zastępujące korzenie naturalnych zębów.  Są wprowadzane do kości szczęki lub żuchwy. Mają one na celu zastąpienie utraconych zębów i odzyskanie funkcji żucia oraz estetyki uśmiechu.

  Wszczepienie pojedynczego implantu z koroną
 • Najczęściej zęby odtworzone przy pomocy implantu składają się z trzech podstawowych elementów: implantu, łącznika implantologicznego i korony protetycznej. Implant jest wkręcany do kości, bezpośrednio do implantu przykręcany jest element pośredni, łącznik, który służy jako połączenie pomiędzy implantem a koroną protetyczną – elementem imitującym naturalny ząb. Korona jest na końcu mocowana na łączniku i stanowi część zęba widoczną w jamie ustnej.

  Budowa implantu i korony na implancie
 • Implanty stomatologiczne są wykonane z różnych materiałów, najczęściej stopów tytanu, ponieważ są one biokompatybilne. Po wszczepieniu implantu następuje proces osseointegracji, czyli zrośnięcia implantu z kością, trwa około 3 miesięcy i jest kluczowy dla stabilizacji implantu w kości. Zintegrowany implant stanowi doskonały fundament i może być wykorzystany protetycznie, ponieważ implant ma w sobie wewnętrzne gwintowane łoże, do którego można przykręcić różne elementy np.: łącznik implantologiczny pod koronę protetyczną czy specjalny zatrzask pod protezy całkowite.

  Więcej o implantach

  Dzięki rozwojowi stomatologii możliwe stało się odtworzenie braków zębowych za pomocą implantów stomatologicznych. Nowoczesny implant zęba, czyli wszczep śródkostny, to odpowiednik korzenia zęba, który wprowadzany jest do kości szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego uzębienia. Po umieszczeniu implantu w kości wyrostka zębodołowego wykonywane jest na nich uzupełnienie protetyczne, które imituje naturalne zęby pacjenta. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań, uzupełnieniem na implantach może być korona (mocowana za pomocą łącznika), most, proteza ruchoma z precyzyjnymi zatrzaskami do implantów lub pełna proteza.

  Implanty zębowe umożliwiają odtworzenie naturalnego wyglądu uzębienia, ale także z powodzeniem pełnią funkcje brakujących zębów, umożliwiając normalne żucie czy artykulację (mówienie). Zastąpienie braku pojedynczego zęba przy pomocy implantu jest lepszym rozwiązaniem w stosunku do alternatywnego leczenia mostem protetycznym – w przypadku leczenia implantologicznego nie ma bowiem potrzeby szlifowania sąsiednich zębów, a ingerencja w zdrowe zęby nigdy nie jest wskazana. Dodatkowo, implant zastępujący korzeń utraconego zęba – w przeciwieństwie do leczenia mostem protetycznym – – zapobiega zanikowi kości oraz przywraca podparcie dla sił okluzyjnych (zgryzowych) i pozwala na normalne, równomierne gryzienie lub żucie, tym samym zapobiega przeciążeniu pozostałych zębów w jamie ustnej. Walory praktyczne i estetyczne implantów, a jednocześnie akceptowalna cena, sprawiają, że coraz więcej pacjentów decyduje się na tego rodzaju zabieg.

  W naszej klinice dla maksymalnego bezpieczeństwa i skuteczności leczenia, zabiegi implantologiczne zawsze są planowane i realizowane na podstawie trójwymiarowego prześwietlenia rtg (CBCT) wraz ze spójnym planem leczenia protetycznego. Oferujemy wyłącznie implanty renomowanych producentów Straumann, MIS i Astra.

  Piękny uśmiech pomaga pozbyć się kompleksów, a prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala uniknąć różnych schorzeń. Współczesny rozwój stomatologii umożliwia posiadanie zdrowych i zadbanych zębów cały czas. Braki w uzębieniu można uzupełnić w prosty sposób. Stosowane w tym celu implanty charakteryzują się dużą wytrzymałością, co sprawia, że będą służyć naprawdę długo. Aby wykonać taki zabieg, warto zdecydować się na gabinet stomatologów, których specjalnością jest implantologia. Klinika Piosik Stomatologia Poznań oferuje bezpieczne metody i najwyższą jakość usług.

  Schemat korony na implancie
  Schemat korony na implancie

Zobacz zabiegi implantologiczne dostępne w klinice

Najważniejsze informacje dla Pacjentów

Czym są implanty zębowe?

Nowoczesny implant zęba, zwany także wszczepem śródkostnym, to odpowiednik korzenia zęba, który wprowadzany jest do kości szczęki lub żuchwy w miejscu brakującego uzębienia. Umożliwia on odtworzenie naturalnego wyglądu jamy ustnej, ale także pozwala powrócić do normalnego sposobu artykulacji i żucia pokarmu. Ze względu na walory praktyczne i estetyczne, połączone z akceptowalną ceną, coraz więcej pacjentów decyduje się na taki zabieg. Zależnie od indywidualnych preferencji i uwarunkowań, uzupełnieniem na implantach może być korona, most, proteza ruchoma z precyzyjnymi zatrzaskami lub pełna proteza.

Implanty wyparły dotychczas stosowane metody wypełniania braków w uzębieniu. Nie ma już konieczności stosowania sztucznych protez czy szlifowania zębów w celu założenia mostu. Dzięki nowoczesnym materiałom możliwe jest odtworzenie fizjologicznych warunków w jamie ustnej przy zachowaniu estetyki. Metody wykorzystywane w klinice Piosik Stomatologia Poznań pozwalają na posiadanie pięknego, pełnego uśmiechu. Proponowane przez nas rozwiązania są bezpieczne dla zdrowia pacjenta, a implanty cechują się wysoką jakością, dzięki czemu będą spełniać swoje zadania przez długi czas. Dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu zaplanowania wizyty.

Jak wygląda zabieg?

Implanty zębowe stosowane są w celu zniwelowania obciążeń na kość, powstających w trakcie spożywania pokarmów. Powierzchnia takiego zastępczego zęba jest gwintowana, a swoim kształtem przypomina walec. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest tytan. W trakcie zabiegu implant zostaje umieszony przez lekarza w kości szczęk pacjenta, dokładnie w miejscu braku uzębienia. W taki sposób odbudowany zostaje korzeń zęba. Później wykonywane jest uzupełnienie protetyczne, które imituje naturalny stan zębów pacjenta. Stomatolog wykonujący zabieg ma możliwość zarówno wypełnienia pojedynczych braków, jak i leczenia bezzębia. Przez cały proces pacjent poddany jest miejscowemu znieczuleniu, więc nie ma powodu obawiać się o ból.

Zastąpienie jednego zęba przy pomocy implantu jest lepszym rozwiązaniem w stosunku do alternatywnego leczenia mostem protetycznym. Jest to spowodowane tym, że taki zamiennik nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Jeśli jest tylko taka możliwość, ingerencji w zdrowe zęby należy zawsze unikać. Co więcej, implant zastępujący korzeń zęba zapobiega też zanikowi kości oraz pozwala na normalne gryzienie i żucie. Tym samym inne zęby nie są narażone na duże przeciążenie.

Jaki jest czas trwania zabiegu?

Ważną informacją dla wielu osób jest czas trwania zabiegu. Zależy on przede wszystkim od stanu jamy ustnej pacjenta. Znaczenie ma też liczba implantów do wszczepienia czy konieczność przygotowania specjalnego miejsca w kości. W przypadku pojedynczego zęba wystarczająca powinna być standardowa wizyta stomatologiczna. Po upływie określonego czasu wygajania, na kolejnej wizycie lekarz wykonuje odbudowę protetyczną. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i skuteczność leczenia, zabiegi implantologiczne w klinice Piosik Stomatologia Poznań są zawsze wcześniej planowane i realizowane na podstawie trójwymiarowego prześwietlenia RTG wraz ze spójnym planem leczenia protetycznego. Implanty, które proponujemy, pochodzą wyłącznie od renomowanych producentów MIS, Straumann i Astra.

Zastąpienie jednego zęba przy pomocy implantu jest lepszym rozwiązaniem w stosunku do alternatywnego leczenia mostem protetycznym. Jest to spowodowane tym, że taki zamiennik nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Jeśli jest tylko taka możliwość, ingerencji w zdrowe zęby należy zawsze unikać. Co więcej, implant zastępujący korzeń zęba zapobiega też zanikowi kości oraz pozwala na normalne gryzienie i żucie. Tym samym inne zęby nie są narażone na duże przeciążenie.

Jakie są przeciwskazania?

Często może się wydawać, że ograniczeniem może być stan uzębienia pacjenta, ale implanty zębowe wykonuje się zarówno w przypadku pojedynczych ubytków, jak i całkowitego bezzębia. Większym przeciwskazaniem może być wiek. W przypadku młodszych osób niezbędnym do spełnienia warunkiem jest zakończenie wzrostu kości. Z kolei u ludzi starszych przeszkodą może być osteoporoza i przyjmowane leki. Istnieje także szereg innych dolegliwości, dotyczących osób w różnym wieku, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu:

 • choroby nowotworowe,
 • ciąża,
 • uzależnienia od alkoholu, papierosów lub narkotyków,
 • alergia na stosowane materiały,
 • choroby układu krzepnięcia,

W klinice Piosik Stomatologia Poznań dokonamy indywidualnej, klinicznej oceny stanu jamy ustnej pacjenta i uwzględnimy przy tym informacje o ogólnym stanie zdrowia. Na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o możliwości przeprowadzenia zabiegu.

Proteza na implantach

Częstym przypadkiem, w którym wykorzystuje się implanty zębowe, jest bezzębie pacjenta. Jeżeli pozbawiona uzębienia jest cała szczęka, umieszcza się w niej kilka implantów, które stanowią stabilne podparcia dla łuków ze sztucznymi zębami. Taka proteza może być całkowita lub częściowa, a w niektórych przypadkach wystarczą jedynie dwa wszczepy, by oprzeć na nich całość. Rozwiązanie stałe zapewnia cenioną stabilizację. Protezy nie wypadają, więc nie ma potrzeby używania żadnych klejów. Dzięki temu można zachować taką samą dietę, jak przy zdrowych zębach, gdyż siła żucia zostaje taka znacznie poprawiona. Dla niektórych ważny będzie też komfort psychiczny, który zapewnia proteza na implantach. Nie ma żadnych obaw, że wypadnie ona w trakcie rozmowy czy śmiechu. Można też w niej spokojnie spać.

Ceny implantów w Poznaniu

Cena implantu zazwyczaj nie należy do najniższych ze względu na konieczność stosowania najwyższej jakości materiałów. Najczęściej wykorzystywane są tytanowe wszczepy, ale możliwe jest też użycie implantów zębowych cyrkonowych, czyli bez metalu. Niestety zarówno tytan, jak i cyrkon należą do dosyć drogich surowców. Z tego powodu koszt implantów może oscylować w okolicach kilku tysięcy złotych. Mimo swojej ceny, wymienione tworzywa są najlepszym wyborem, gdyż charakteryzują się wysoką klasą czystości i są kompatybilne z tkankami ludzkiego ciała. Przed użyciem są poddawane testom medycznym, mającym zapewnić zdrowie pacjenta.

Koszt leczenia zależy od ilości wszczepionych implantów, dodatkowych zabiegów rekonstruujących kość jak podniesienie dna zatoki szczękowej, czy augmentacji kości oraz należy doliczyć koszt leczenia protetycznego.

lek. dent. Paweł Dziedzic

lek. dent. Paweł Dziedzic

Implantologia
Chirurgia stomatologiczna

Więcej o specjaliście

Umów się na wizytę:

60-648 Poznań, ul. Piątkowska 133
Umów się na wizytę

Jak przebiega leczenie implantologiczne - protokół klasyczny?

Etap 1.

Konsultacja – planowanie zabiegu.

Pierwszym etapem jest dokładna konsultacja implantologiczno-protetyczna, w trakcie której należy ocenić miejsce planowanego zabiegu, ale również stan pozostałych zębów w jamie ustnej, czy np.: nie wymagają specjalistycznego oczyszczania i  leczenia w celu likwidacji bakterii i ognisk zapalnych.

W trakcie wizyty wykonywane jest nowoczesne prześwietlenie CBCT  – trójwymiarowe prześwietlenie rentgenowskie – dzięki któremu bardzo dokładnie jest uwidoczniona topografia kości, łatwo można ocenić możliwości implantologiczne, a w razie potrzeby – dokładnie zaplanować zabiegi rekonstruujące brakującą kość.

Po dokładnej analizie, zespół składający się z lekarza protetyka i implantologa, opracuje plan leczenia, rozważając możliwości terapeutyczne oraz indywidualne potrzeby pacjenta. W planie zostanie dokładnie określona liczba i położenie implantów, typ uzupełnienia protetycznego (korony, mosty, protezy), a także kosztorys całego zabiegu.

Przy przebudowie całego łuku zębowego konieczne jest doskonałe planowanie protetyczne, zintegrowane z możliwościami implantologicznymi. Pozwoli to na ustawienie w prawidłowy sposób zębów w docelowych mostach protetycznych, tak aby poprawić zarówno estetykę uśmiechu jak i funkcję zgryzu.

W tym celu najpierw wykonywane są polimerowe mosty rehabilitacyjne na implantach, aby pacjent mógł w dłuższym okresie czasu przetestować prototyp koron. W trakcie tego okresu przeprowadzane są adekwatne korekty, a końcowe ustalenia są wprowadzane do ostatecznych mostów protetycznych wykonanych z ceramiki.

1
Etap 1.
Etap 2.

Wszczepienie implantu.

Zabieg wszczepienia implantu jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – dodatkowo po zabiegu pacjent jest zabezpieczony farmakologicznie np odpowiednimi lekami przeciwbólowymi. Dodatkowo jest to „czysty zabieg” – szczególnie w porównaniu do np.: usunięcia zęba, kiedy to najczęściej ząb jest usuwany z powodu infekcji bakteryjnej, utrudniającej gojenie. Sam zabieg jest bezpieczny, w zależności od liczby zaplanowanych implantów, trwa od 30 do 90 minut. Jeżeli sytuacja kliniczna pacjenta wymaga przeprowadzenia zabiegów rekonstruujących kości szczęk, np.: augmentacja kości, albo sinus lift, wtedy najczęściej są one przeprowadzane również na tej wizycie. Po zakończeniu zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Po 7-10 dniach zdejmowane są szwy. Ważne jest dobre odżywianie, unikanie wysiłku fizycznego przez kilka dni po zabiegu. Czasami na skutek zabiegu może wystąpić delikatny obrzęk. Czas osseointegracji – czyli zrastania implantu z kością – to czas gojenia, trwa od 3 do 6 miesięcy. Ze względów estetycznych i funkcjonalnych, na czas gojenia pacjent zostaje zabezpieczony uzupełnieniem tymczasowym, np.: mostem adhezyjnym, mostem klasycznym, koroną natychmiastową na implancie, bądź protezą tymczasową.

2
Etap 2.
Etap 3.

Odsłonięcie implantu.

Jeżeli zabieg implantacji został przeprowadzony w klasycznym protokole, wtedy implant wgaja się w kości pod dziąsłem. Po okresie wygojenia konieczne jest utworzenie dostępu do implantu przez tkanki dziąsła – to jest właśnie zabieg odsłonięcia implantu. Po uzyskaniu dostępu do implantu, do jego wewnętrznego gwintowanego łoża, dokręcona jest cylindryczna tytanowa śruba – śruba gojąca. Śruba gojąca umożliwia wygojenie dziąsła po zabiegu i ukształtowanie specjalnego tunelu przez dziąsło, dla przyszłych zabiegów protetycznych. Czasami zabieg odsłonięcia implantu jest łączny ze specjalnymi zabiegami rozbudowującymi tkanki dziąsła wokół implantu.

W przypadku implantacji w protokole natychmiastowym, nie ma już potrzeby przeprowadzania zabiegu odsłonięcia implantu – w tym protokole do implantu są od razu zamontowane niezbędne elementy implantoprotetyczne, sterujące tkanki dziąsła do wygojenia i utworzenia niezbędnego tunelu przez dziąsło do implantu.

3
Etap 3.
Etap 4.

Zabiegi protetyczne.

Najczęściej po 2 tygodniach od zabiegu odsłonięcia implantu jest już wygojony tunel przez dziąsło do implantu – dzięki temu możliwe są dalsze procedury protetyczne, np wyciski bądź skany wewnątrzustne na implantach. Zabiegi protetyczne prowadzą do powstania wcześniej zaplanowanej rekonstrukcji protetycznej, np.: mostu protetycznego, korony na implancie bądź protez na implantach.

4
Etap 4.

Implantacja natychmiastowa, implantacja nawigowana komputerowo

Co to jest implantacja natychmiastowa?

Implantacja natychmiastowa to nowoczesna procedura implantologiczna, która polega na umieszczeniu implantu dentystycznego w miejsce usuniętego zęba na tym samym zabiegu, co ekstrakcja zęba. Jest to alternatywna metoda dla tradycyjnej implantacji, która wymaga odczekania kilku miesięcy po ekstrakcji zęba przed umieszczeniem implantu.

Co to jest implantacja nawigowana komputerowo?

Nawigowane komputerowo zabiegi przy pomocy szablonów implantologicznych – to nowoczesna technologia stosowana w implantologii, która pozwala na dokładne i precyzyjne osadzenie implantów zębowych w jamie ustnej pacjenta od razu z rehabilitacyjnym uzupełnieniem protetycznym. Ta technika wykorzystuje specjalistyczny software oraz systemy cyfrowe, takie jak skany wewnątrzustne, tomografy komputerowe oraz cyfrowe projekty 3D. Powyższe rozwiązania pozwalają doświadczonemu lekarzowi na optymalne zaplanowanie zabiegów oraz precyzyjne wykonanie implantacji. Natychmiastowe osadzenie uzupełnienia protetycznego, od razu odtwarza brakujące zęby i zapewniające estetykę uśmiechu pacjenta.

Jakie są zalety tej metody?

Natychmiastowe implantacje nawigowane komputerowo mają wiele zalet, w tym:

 • Bardzo wysoka precyzja: dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii i systemów nawigacyjnych, lekarz jest w stanie dokładnie zaplanować i umiejscowić implant w pożądanym miejscu, co minimalizuje ryzyko powikłań i niepowodzeń.
 • Skrócenie czasu zabiegu: implantacja nawigowana komputerowo jest zazwyczaj bardziej precyzyjna i krótsza w czasie niż tradycyjna implantacja, co pozwala na szybsze gojenie się tkanek miękkich i kostnych i skrócenie czasu całego leczenia.
 • Minimalna inwazyjność: dzięki precyzyjnemu planowaniu, lekarz może dokładnie ustalić kierunek i głębokość wprowadzenia implantu, minimalizując ilość nacięć i urazów dla pacjenta.
 • Poprawa estetyki: dzięki precyzyjnemu ułożeniu implantu, możliwe jest natychmiastowe osadzenie mostów lub koron rehabilitacyjnych oraz osiągnięcie doskonałego poziomu estetyki i funkcji, co wpływa na poprawę jakości życia pacjenta.

O czym należy pamiętać?

Należy jednak pamiętać, że implantacje nawigowane komputerowo wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia ze strony lekarza, a także odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Pacjent powinien również mieć na uwadze, że ta technologia może być kosztowniejsza niż tradycyjne metody implantologiczne.

Po okresie osseointegracji implanty stanowią stabilne i trwałe podłoże dla zamontowania ostatecznych ceramicznych mostów protetycznych, co pozwala na ich długotrwałe użytkowanie i przywrócenie funkcji zgryzowych. Dodatkowo, mosty na implantach wyglądają bardzo naturalnie i nie odbiegają wyglądem od naturalnych zębów, co pozytywnie wpływa na estetykę uśmiechu pacjenta.

Jak dbać o implanty?

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę i dbać o higienę jamy ustnej, aby korony, mosty i protezy na implantach służył jak najdłużej i zapewniły pacjentowi zdrowe i piękny uśmiechy. Podobnie jak naturalne zęby, również uzupełnienia protetyczne na implantach wymagają regularnej higieny, aby pozostały czyste i zdrowe. Oto kilka sposobów, jak dbać o higienę:

Zapraszamy do kliniki

+48 61 649 20 24 (stacjonarny, bez SMS)
+48 690 363 613

60-648 Poznań, ul. Piątkowska 133

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek
08:00 – 20:00
sobota
08:00 – 14:00

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]