Blog

Nadwrażliwość zębów – czym jest i jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, która dotyka bardzo dużą część społeczeństwa. U pacjentów objawia się głównie nadmiernym odczuwaniem ciepła, zimna oraz kwaśnych, ostrych i słodkich smaków. Zjawiska te mogą mieć zmienny charakter, a ich przyczyn może być wiele. Aby pozbyć się choroby, konieczne jest stwierdzenie źródła problemu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, zaleconego przez lekarza dentystę.

Nadwrażliwość zębów – co to jest?

Nadwrażliwość zębów to nadmierna reakcja uzębienia na różne czynniki. Najczęściej objawia się jako krótki i ostry ból spowodowany odsłonięciem zębiny. Bodźce termiczne, dotykowe, chemiczne i osmotyczne działają z dużą intensywnością, w związku z czym codzienne czynności stają się bardzo uciążliwe. Ból może być skutkiem niektórych badań i zabiegów stomatologicznych. Opracowywanie zębów pod koronę, wybielanie lub leczenie periodontologiczne to częste przyczyny dyskomfortu, który może potrwać kilka tygodni. Nie jest on jednak spowodowany żadnymi wadami czy chorobami dziąseł, szkliwa lub zębów.

Jakie są przyczyny wrażliwych zębów?

Zębina jest tkanką pokrytą szkliwem w części koronowej oraz cementem w części korzeniowej. Utrata tych ochronnych warstw powoduje nadwrażliwość. Do najczęstszych przyczyn takiego zjawiska zalicza się recesję dziąseł, czyli ich odsunięcie, po którym erozja szkliwa jest praktycznie nieunikniona. Dodatkowy wpływ na stan zębów ma oczywiście właściwa dieta. Czynnikiem wpływającym na utratę osłony uzębienia są kwasy, pochodzące z takich produktów jak soki owocowe, owoce cytrusowe, napoje gazowane, cydry czy wina. Kwas w jamie ustnej pojawia się też, jeśli pacjent cierpi na różnego typu zaburzenia odżywiania.

Zmiękczenie szkliwa następuje też w wyniku nagromadzenia płytki nazębnej. Bakterie i kwasy w niej zawarte silnie oddziałują na powierzchnię zębów i powodują ścieranie warstwy ochronnej. Wtedy pojawia się nadwrażliwość, przez którą wielu pacjentów unika szczotkowania niektórych miejsc. Powoduje to dalsze odkładanie się płytki, a w konsekwencji zapalenie przyzębia.

Czym objawia się nadwrażliwość zębów?

W przypadku chorób związanych ze złym stanem szkliwa, zębiny czy ogólnie całej jamy ustnej, najczęściej spotykanym objawem jest ból. Dla nadwrażliwości zębów charakterystyczny jest krótkotrwała bolesność, która jest jednak bardzo intensywna i przeszywająca. Jest ona zazwyczaj skutkiem pojawienia się pozornie nieszkodliwego bodźca. Z tego powodu pojawia się podczas picia i jedzenia gorących lub zimnych napojów oraz potraw. Ból może wystąpić też w trakcie szczotkowania czy nitkowania zębów, a nawet na skutek wdychania chłodnego powietrza ustami. Odczuwalny dyskomfort może być też reakcją na kwaśne, ostre i słodkie smaki.

Jak złagodzić dolegliwości i ból?

W walce z nadwrażliwością zębów pomóc może przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej. Zmiana złych nawyków u większości pacjentów przynosi pozytywne rezultaty nawet już po kilku dniach. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów warto stosować się do kilku zasad.

  • Ważne jest, aby stosować pastę do zębów wrażliwych, zawierającą związki fluoru. Jeśli ból jest bardzo uciążliwy, można zastosować środek bezpośrednio na dziąsła lub zęby.
  • Mycie zębów powinno być delikatne. Najlepsza będzie szczoteczka z miękkim włosiem.
  • Zęby powinny być szczotkowane przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.
  • Pielęgnację zębów warto uzupełnić o używanie nici dentystycznej, która ułatwia dotarcie do trudno dostępnych zakamarków. Jest to wskazane nie tylko przy nadwrażliwości zębów.
  • Raz dziennie można stosować płyn do płukania jamy ustnej przeznaczony dla pacjentów z nadwrażliwością zębów.
  • Najlepiej ograniczyć spożywanie zimnych napojów.
  • Raz do roku warto udać się do dentysty w celu usunięcia kamienia z zębów.

Jak można leczyć nadwrażliwość zębów?

W większości przypadków nadwrażliwość zębów udaje się wyleczyć bez pomocy stomatologa. Jeśli jednak domowe leczenie w postaci zmiany diety i nawyków pielęgnacyjnych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to koniecznie należy udać się na odpowiednie badanie do stanu zębów do specjalisty. Silny, nieustający ból może świadczyć o obniżeniu dziąseł lub mocno zniszczonym szkliwie. Niestety na takie dolegliwości nie pomoże odpowiednia pasta do zębów. Dobór metody leczenia będzie zależał od stopnia nasilenia objawów.

Często stosowanym przez stomatologów sposobem jest lakierowanie zębów przy pomocy specjalnego produktu z fluorem. Środek ten tworzy warstwę, która chroni zębinę i przynosi natychmiastową ulgę. U wielu pacjentów stosuje się też tzw. płynne szkliwo. Jest to substancja zawierająca fosforany i wapń. Redukuje ona działanie kwasów i przyspiesza remineralizację powierzchni zębów.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Komputerowe projektowanie uśmiechu DSD 3D

Nowoczesna technologia przygotowania „wizualnego planu leczenia” pozwalająca pacjentowi zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

Czytaj więcej
badanie periodontologiczne po oczyszczeniu

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia (tkanek otaczających zęby) i błony śluzowej. Nieleczona choroba przyzębia ( periodontopatia) prowadzi do utraty zębów. Periodontopatia tak jak cukrzyca, otyłość zaliczana jest do chorób społecznych. Zaawansowane zapalenie przyzębia stanowi szóstą najczęściej występującą chorobę na świecie i dotyczy 11,2% ogółu populacji.   Do chorób przyzębia zaliczamy: zapalenie dziąseł (gingivitis), zapalenie […]

Czytaj więcej
schemat korony na implancie

Implantologia

Kompleksowe leczenie w którym lekarz wykonuje zabiegi zarówno chirurgicznego wszczepiania implantu jak i odbudowy na nim zęba.

Czytaj więcej