Strefa Pacjenta

Okluzja (bruksizm)

Okluzja (bruksizm) w Dr Piosik Stomatologia, Poznań

W Dr Piosik Stomatologia, przy ulicy Piątkowskiej 133/1 w Poznaniu, oferujemy specjalistyczne leczenie bruksizmu, znanego również jako zgrzytanie zębami. Jeśli cierpisz na ból żuchwy, uszkodzenia zębów, lub inne problemy spowodowane bruksizmem, nasze nowoczesne metody leczenia mogą przynieść ulgę i ochronę przed dalszymi uszkodzeniami.

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 61 649 20 24, aby umówić się na konsultację i dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach leczenia.

Nasze podejście do leczenia bruksizmu jest holistyczne, skupiając się na redukcji napięcia mięśniowego i ochronie zębów przed nadmiernym ścieraniem.

 • Czym jest bruksizm?

  Bruksizm często opisywany jest jako patologiczne tarcie zębów żuchwy o zęby szczęki. Objawy tej choroby nasilają się głównie w nocy w trakcie snu, przed samym zaśnięciem lub podczas wybudzania się. Obecnie szacuje się, że co dziesiąta osoba w Europie boryka się z tym problemem. Niestety dolegliwość ta jest bardzo ciężka do rozpoznania, a nieleczona może przynieść poważne konsekwencje dla zdrowia nie tylko zębów, ale całego organizmu. Może prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych i bólów głowy. Kolejnym problemem jest leczenie, które nie należy do najłatwiejszych. Bruksizmu nie da się pozbyć przy pomocy specjalnej pasty do zębów czy płynu do jamy ustnej.

  okluzja (bruksizm)
  Okluzja (bruksizm)
 • Czy możliwe jest leczenie bruksizmu?

  Bruksizm można wyleczyć, jednak nie jest to leczenie, które skończy się na jednej wizycie pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta zazwyczaj zleca wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, którą zakłada się na czas snu. Zapobiega ona zgrzytaniu zębami. Nakładka musi przylegać bardzo dokładnie, dlatego wykonywana jest zawsze na indywidualne zamówienie. Warto jednak pamiętać, że jest to leczenie objawowe. Nie likwiduje ono wszystkich przyczyn bruksizmu. Aby w pełni wyleczyć się z choroby, w wielu przypadkach potrzebna jest pomoc neurologa, psychoterapeuty, psychiatry i fizykoterapeuty. Dokładny plan leczenia będzie zależał od tego, jakie objawy występują u danego pacjenta.

  Coraz częściej stosowanym sposobem jest leczenie bruksizmu botoksem, który wstrzykiwany jest w żwacze. Są one w ten sposób osłabiane, przez co dolegliwość zanika i pacjent może po kilku dniach poczuć ulgę. Zabieg trzeba powtarzać co pół roku w gabinecie stomatologicznym lub medycyny estetycznej. Liczba wizyt zależy od efektów kuracji.

  Szyna relaksacyjna
  Szyna relaksacyjna

Zobacz usługi leczenia okluzji dostępne w klinice

Diagnostyka okluzyjna

okluzja (bruksizm)

ozbudowany protokół diagnostyczny obejmuje dokładny wywiad z pacjentem, analizę modeli uzębienia w artykulatorze w różnych pozycjach funkcjonalnych oraz rzetelną bazę prześwietleń rtg ze specjalnymi markerami.

Zobacz więcej

Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

okluzja (bruksizm)

Przy pomocy zaawansowanych narzędzi lekarz z odpowiednią wiedzą medyczną i doświadczeniem klinicznym może stworzyć optymalny plan leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zobacz więcej
dr n. med. Adam Piosik

dr n. med. Adam Piosik

Leczenie interdyscyplinarne obejmujące następujące obszary:

 • Protetyka specjalistyczna
 • Bruksizm, zaburzenia zwarcia (okluzji), dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
 • Ortodoncja
 • Stomatologia estetyczna
 • Endodoncja mikroskopowa
 • Chirurgia stomatologiczna
Więcej o specjaliście
lek. dent. Michał Kliński

lek. dent. Michał Kliński

Diagnostyka okluzyjna
Protetyka

Więcej o specjaliście
lek. dent. Weronika Gil

lek. dent. Weronika Gil

Protetyka
Stomatologia estetyczna

Więcej o specjaliście
Lekarz

lek. dent. Michał Helak

Kompleksowe leczenie wielospecjalistyczne

Więcej o specjaliście

Umów się na wizytę:

60-648 Poznań, ul. Piątkowska 133

+48 61 649 20 24
+48 690 363 613

Umów się na wizytę

Zapraszamy do kliniki

+48 61 649 20 24 (stacjonarny, bez SMS)
+48 690 363 613

60-648 Poznań, ul. Piątkowska 133

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek
08:00 – 20:00
sobota
08:00 – 14:00

Umów się na wizytę

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]