Ortodoncja w Dr Piosik Stomatologia, Poznań
W Dr Piosik Stomatologia przy ulicy Piątkowskiej 133/1 specjalizujemy się w ortodoncji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Oferujemy szeroki zakres aparatów ortodontycznych, od tradycyjnych metalowych po nowoczesne aparaty nakładkowe, które są niemal niewidoczne.
Skontaktuj się z nami pod numerem +48 61 649 20 24, aby umówić się na wizytę i dowiedzieć się więcej o opcjach korekty zgryzu. Nasz zespół ortodontów pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni efektywną i komfortową korektę.
Ortodoncja w naszej klinice to nie tylko poprawa estetyki uśmiechu, ale także funkcjonalność i zdrowie Twojego zgryzu na lata.
Czym jest ortodoncja?
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem wad zgryzu. Polega ono na szeroko rozumianym ustawianiu zębów w regularnych szeregach. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne gwarantuje nie tylko ładny i estetyczny uśmiech, ale również zapobiega rozwojowi wad wymowy, zgryzu, próchnicy, chorobom przyzębia, chronicznemu bólowi i zaburzeniom w stawie żuchwowo-skroniowym.
W klinice Piosik Stomatologia Poznań proponujemy rozwiązania, które w możliwie najkrótszym czasie dadzą zaskakujące, wyraźnie zauważalne efekty leczenia. W naszej ofercie znajdują się następujące propozycje:
- tradycyjne aparaty ortodontyczne
- estetyczne aparaty ceramiczne
- przezroczyste nakładki Nuvola Aligner
Zobacz rozwiązania ortodontyczne dostępne w klinice
Ortodoncja nakładkowa
Aparaty nakładkowe (alignery) – należą do jednej z najnowszych metod ortodontycznych stosowanych w Polsce.
Aparaty stałe
Klasyczne aparaty stałe – są jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w gabinecie ortodontycznym.
Aparaty ruchome
Aparaty samoligaturujące (SLB) – mają zamki metalowe lub przezroczyste oraz są pozbawione ligatur.
Najwazniejsze informacje na temat ortodoncji
Komu potrzebny jest aparat na zęby?
Aparat ortodontyczny jest konieczny przede wszystkim przy każdej wadzie zgryzu. Zastosowanie aparatu jest jedyną metodą pozwalającą wyleczyć takie schorzenia. Istnieje kilka przyczyn powodujących wady. Mogą one być wywołane złymi nawykami takimi jak obgryzanie paznokci, ale także nieprawidłowościami podczas wymiany zębów mlecznych czy urazami mechanicznymi twarzoczaszki. W niektórych przypadkach najlepszą pomocą będzie więc ortodonta dziecięcy, który zatrzyma rozwój wad na wczesnym etapie.
Możliwe są też wady wrodzone, których przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Sprawiają one, że konkretna wada może być dziedziczona przez kolejne pokolenia. Ich powodem mogą być czynniki zewnętrze wpływające negatywnie na płód za pośrednictwem organizmu matki. Czasem zdarzają się na przykład niedobory kwasu foliowego. Wszystkie wady są też dzielone ze względu na płaszczyznę, w której występują. Do ich leczenia potrzebne są różne aparaty na zęby o odmiennych konstrukcjach.
Jakie są metody leczenia?
W klinice Piosik Stomatologia Poznań proponujemy kilka rozwiązań, które w możliwie najkrótszym czasie dadzą satysfakcjonujące, wyraźnie zauważalne efekty leczenia. Po konsultacji ze specjalistą w gabinecie zaproponowana zostanie najbardziej korzystna metoda, dostosowana do konkretnej wady. Ortodonta odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości dotyczące wszystkich możliwych sposobów leczenia. W naszej ofercie znajdują się trzy propozycje:
- tradycyjne aparaty ortodontyczne,
- estetyczne aparaty ceramiczne,
- przezroczyste nakładki Nuvola Aligner.
Jak działa tradycyjny aparat ortodontyczny?
Działanie tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest podobne do tego, które przedstawiają nakładki. Również wywiera on nacisk na konkretne partie zębów, co prowadzi do zmiany ich pozycji, a docelowo do wyprostowania. Oczywiście nie następuje to od razu. Na efekty trzeba trochę poczekać. Jest to spowodowane tym, że proces ten wiąże się z zanikaniem tkanki kostnej w miejscu, gdzie przemieszczony został ząb. Z kolei w miejscu początkowego położenia tkanka się nawarstwia. Zanikanie następuje szybciej od odbudowy, co powoduje, że czas potrzebny na finalizacje procesu jest dosyć długi.
To, jak działa aparat na zęby, zależy też od jego rodzaju. Wyróżnia się modele ruchome oraz stałe. Te pierwsze zakłada się na kilkanaście godzin w ciągu doby. Używa się ich przede wszystkim do korekcji wad szczęki, a nie ułożenia zębów. Prostowanie uzębienia wymaga zazwyczaj aparatu stałego, który poradzi sobie z różnymi wadami. Kwestię tego, jaki aparat będzie najlepszy warto omówić na wizycie. Ortodonta na pewno udzieli dobrej rady.
Co to jest ortodoncja nakładkowa?
Obecnie aparaty nie muszą składać się już z charakterystycznych zamków i drutów. Aby skorygować ułożenie zębów, wystarczające mogą okazać się tzw. niewidzialne aparaty nakładkowe. Jest to metoda przeznaczona przede wszystkim dla opornych i wstydliwych pacjentów. Polega ona na nałożeniu przygotowanych wcześniej w laboratorium dentystycznym płytek na cały łuk zębowy. Wywierają one regularny nacisk na zęby, który działa na nie prostująco. W ten sposób zostaje ułożony prawidłowy łuk. Ten rodzaj aparatu umożliwia skuteczne korygowanie wad oraz doprowadzenie do fizjologicznego, właściwego zwarcia pomiędzy dolną i górną szczęką.
Warto podkreślić, że używane w naszej klinice nakładki Nuvola Aligner są całkowicie przezroczyste, a co za tym idzie niewidoczne. Dzięki temu nie przyciągają spojrzeń i pozwalają więc uniknąć skrępowania. Jest to często ważne dla osób, które chcą zachować dla siebie szczegóły leczenia swojego uzębienia. Brak standardowych metalowych elementów podnosi też komfort w jamie ustnej. Dodatkowo eliminuje wszelkiego rodzaju możliwe urazy błony śluzowej lub dziąseł i ułatwia higienę.
Jaki aparat ortodontyczny gwarantuje najlepsza estetykę?
Inną alternatywą dla klasycznego aparatu metalowego jest zastosowanie jego ceramicznej wersji. Jest to metoda ceniona przez wielu pacjentów ze względu na wysoce estetyczny wygląd. Leczenie przebiega na bardzo podobnej zasadzie, ale jest dyskretniejsze. Spowodowane jest to tym, że ceramiczne aparaty są zwykle białe lub półprzezroczyste. Chociaż ich cena jest nieco wyższa od tradycyjnych egzemplarzy, są one doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na metalowe elementy z powodów zawodowych lub osobistego skrępowania.
Od czego należy zacząć?
Zanim aparat zostanie założony, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań. Polegają one na dokładnym pomiarze uzębienia przez zrobienie zdjęć RTG szczęki, żuchwy oraz czaszki. Po wstępnym rozeznaniu wykonuje się wyciski szczęki i żuchwy oraz gipsowe odlewy uzębienia, które służą później do dobrania i wymodelowania odpowiedniego aparatu. Ostatnim etapem jest założenie go na zęby. Czas potrzebny na zakończenie leczenia może być inny w każdym przypadku. Dlatego zachęcamy do umówienia się na wizytę, gdzie lekarz ortodonta przedstawi wszystkie szczegóły dotyczące całego procesu.
dr n. med. Adam Piosik
Leczenie interdyscyplinarne obejmujące następujące obszary:
- Protetyka specjalistyczna
- Bruksizm, zaburzenia zwarcia (okluzji), dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego
- Ortodoncja
- Stomatologia estetyczna
- Endodoncja mikroskopowa
- Chirurgia stomatologiczna
lek. dent. Magdalena Kołatuch
Ortodoncja
Alignery