Opuchnięte dziąsła często są przyczyną dużego dyskomfortu. W tym stanie spożywanie posiłków czy szczotkowanie zębów są bardzo utrudnione – nawet najmniejszy dotyk pokarmu lub innych przedmiotów obcych powoduje ból i jeszcze większe podrażnienie. Spuchnięte dziąsła to dolegliwość, którą może powodować kilka niezależnych czynników. Brak reakcji na pojawiające się symptomy często jest przyczyną dużo poważniejszych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Jak reagować, gdy dziąsła są opuchnięte przez długi czas? Lekką opuchliznę dziąseł można bezpiecznie zredukować w domu z pomocą prostych i niedrogich sposobów – które z nich są najskuteczniejsze? W jakich przypadkach konieczne jest zasięgnięcie osobistej porady u specjalisty?
Obrzęk dziąsła – jakie są najczęstsze przyczyny?
Każdy stan patologiczny w organizmie jest spowodowany konkretną przyczyną – podobnie jest w przypadku różnych dolegliwości w jamie ustnej. Spuchnięte dziąsła to stan, którego głównymi przyczynami są:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- paradontoza – przewlekłe schorzenie, o podłożu bakteryjna immunologicznym, może prowadzić nawet do utraty zębów,
- stan zapalny dziąseł – powszechny w przypadku wyrzynających się zębów mądrości, czy obecności kamienia nazębnego
- przeprowadzone leczenia kanałowe,
- spożywanie dużej ilości żywności przetworzonej, która jest bogata w węglowodany proste,
- ciąża – stan związany z intensywnymi zmianami hormonalnymi w ciele kobiety,
- zbyt mocne szczotkowanie podczas mycia zębó
Regularne czyszczenie zębów odgrywa zatem rolę profilaktyczną i zapobiega powstawaniu obrzęku dziąseł. Poza klasycznym szczotkowaniem wielu specjalistów wskazuje na konieczność nitkowania zębów, które umożliwia skuteczne pozbycie się pokarmu z przestrzeni międzyzębowej. Popularnym sposobem na likwidację opuchlizny dziąsła są też płukanki do jamy ustnej, które zapobiegają namnażaniu bakterii.
Objawy spuchniętych dziąseł – jakie można zaobserwować?
Opuchlizna przyzębia jest trudna do przeoczenia, dlatego że często towarzyszy jej silny ból dziąsła. Poza tym tkanki sąsiadujące z zębem zmieniają kolor z jasnoróżowego na czerwony lub lekko niebieski. Dodatkowo u wielu pacjentów może występować krwawienie dziąseł w trakcie szczotkowania lub nitkowania zębów. Podczas ich codziennego mycia często można zaobserwować różowe zabarwienie śliny. Najbardziej charakterystycznym objawem opuchniętego dziąsła jest obrzęk, któremu zawsze towarzyszy ciężki do usunięcia ból. Jeśli zauważa się którykolwiek z wymienionych objawów, to warto zdecydować się na leczenie opuchlizny i powiązanej z nią nadwrażliwości dziąsła.
Spuchnięte dziąsło – co robić?
Jeśli obrzęk dziąsła jest związany z ostrym stanem zapalnym, to należy niezwłocznie skorzystać z porady lekarskiej u specjalisty, który dokładnie obejrzy stan jamy ustnej i wdroży odpowiednie leczenie. W przypadku krótkotrwałej i lekkiej opuchlizny warto skłonić się ku wypróbowaniu domowych sposobów. Na spuchnięte dziąsło najlepsze są:
- płyny do płukania jamy ustnej,
- płukanki z wody utlenionej,
- napar z szałwii lub rumianku, które działają bakteriobójczo i łagodząco,
- żel aloesowy,
- olej goździkowy o działaniu antyseptycznym,
- bezpieczne środki antyseptyczne lub przeciwzapalne.
Spuchnięte dziąsła to problem, który dotyka również małych dzieci w trakcie ząbkowania – w tej sytuacji rodzice powinni sięgnąć po specjalne żele chłodzące oraz gryzaki, które delikatnie masują podrażnioną i zaczerwienioną tkankę.
Leczenie spuchniętych dziąseł – jak skutecznie się go pozbyć?
Istnieje kilka skutecznych sposobów leczenia opuchniętych dziąseł. Poza stosowaniem środków w obrębie jamy ustnej warto co jakiś czas ukoić się chłodnym okładem na policzek. W trakcie spożywania posiłków należy unikać gorących i ostrych potraw, które dodatkowo podrażniają dziąsło i powodują jeszcze większy dyskomfort. Jeśli domowe sposoby na redukcję opuchlizny zawodzą, to nie warto zwlekać – obrzęk dziąseł powinien być pilnie skonsultowany przez lekarza. Na wizycie stomatolog zwykle przeprowadza dokładny wywiad medyczny i ogląda stan zęba – w razie konieczności dochodzi także do zaplanowania leczenia. Wielu specjalistów w trakcie kontroli zaleca pacjentom zakup odpowiedniej pasty na obolałe i krwawiące dziąsła. Dzięki kompleksowemu działaniu cierpiący szybko odczuwa ulgę, a jego dziąsła z powrotem nabierają zdrowego, różowego koloru. Warto pamiętać, że prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa rolę profilaktyczną wobec rozwoju wielu chorób zębów i przyzębia.