Blog

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dział stomatologii, który zajmuje się chorobami przyzębia oraz różnymi schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Dolegliwości wchodzące w zakres tej dziedziny stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zębów wśród dorosłych. Prowadzą do zapalenia oraz postępującej destrukcji tkanek. Choroby przyzębia mają też niekorzystny wpływ na zdrowie całego organizmu, gdyż silnie oddziałują na układ sercowo-naczyniowy. Mogą spowodować znaczny wzrost ryzyka innych problemów, które w niektórych przypadkach skutkują poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet zgonem. Działania stomatologiczne są więc bardzo ważną kwestią.

Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontolog to lekarz, który zajmuje się terapią wszelkich chorób dotykających przyzębia. Tym pojęciem określa się wszystkie tkanki odpowiadające za poprawne osadzenie i umocowanie zęba w zębodole, czyli dziąsła, ozębną, okostną, kość wyrostka zębowego oraz cement korzeniowy. Ich zadaniem jest także ochrona całego uzębienia. Do najczęstszych schorzeń, które wymagają wizyty u periodontologa, zalicza się:

  • paradontozę,
  • zapalenie dziąseł,
  • zapalenie przyzę

Ważną częścią pracy lekarza jest też zalecanie odpowiednich działań profilaktycznych, których głównym celem jest zmniejszenie ryzyka choroby, ale także zniwelowanie negatywnych powikłań dla całego organizmu.

Jakie objawy świadczą o chorobach przyzębia?

Pierwszym powodem do obaw może być krwawienie z dziąseł występujące podczas szczotkowania zębów. Jeśli taki objaw zostanie zauważony, to najlepiej nie zwlekać i udać się jak najszybciej do dentysty. W takim przypadku uda się zatrzymać rozwój choroby na wczesnym etapie. Poważniejszymi znakami mogą być rozchwianie zębów, obrzęk lub przekrwienie dziąsła, nadwrażliwość na wysoką i niską temperaturę oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust. W długo nieleczonych przypadkach możliwe jest także wypadanie uzębienia. W takiej sytuacji wizyta w gabinecie jest koniecznością.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najczęstszą przyczyną wszystkich chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Aby zmniejszyć ryzyko powstania problemów, należy dokładnie szczotkować zęby, nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz stosować odpowiednie płyny do płukania ust. Pozostawione resztki pokarmu są pożywieniem dla bakterii, które wytwarzają płytkę nazębną. Jej nagromadzenie prowadzi do stanów zapalnych tkanek przyzębia. Na początku zainfekowane zostają dziąsła, jednak później bakterie wnikają głębiej, powodując kolejne uszkodzenia. Na występowanie chorób przyzębia wpływ mają także takie czynniki jak przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia i zmiany gospodarki hormonalnej oraz inne schorzenia np. cukrzyca i białaczka.

Kiedy należy udać się na zabiegi do specjalisty periodontologa?

Wizyty w klinice stomatologicznej powinny być regularne niezależnie od stanu uzębienia. Tylko w ten sposób można skutecznie ograniczyć ryzyko powstania różnych problemów. Jeśli jest już za późno na profilaktykę, to niepokojącym sygnałem powinna być każda zmiana w jamie ustnej. Krwawienie z dziąseł lub ból występujący podczas spożywania posiłków to przesłanki, których nie należy ignorować. Wczesne rozpoznanie dolegliwości pozwoli zatrzymać rozwój choroby i uniknąć poważnych konsekwencji. Dentysta podczas konsultacji będzie też w stanie stwierdzić, czy konieczne jest wykonanie specjalistycznych zabiegów.

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Choroby przyzębia leczone są w gabinecie stomatologicznym poprzez przeprowadzanie odpowiednich działań higienicznych. Zabiegi periodontologiczne polegają na mechanicznym usuwaniu złogów płytki nazębnej przy użyciu specjalnych narzędzi. Jedną z popularnych metod jest skaling, czyli rozbijanie osadu ultradźwiękami. Jest to krótki zabieg, który likwiduje ogromną ilość bakterii. Bardzo częstym zabiegiem jest również tzw.: SRP – polegający na specjalistycznym oczyszczeniu złogów bakteryjnych zalegających głęboko w kieszeni dziąsłowej. Do najbardziej spektakularnych efektów leczenia periodontologicznego możemy zaliczyć zabiegi chirurgiczne na dziąsłach typu poprawa estetyki dziąseł poprzez wyrównanie linii dziąsłowej zębów oraz wydłużenie koron zębów w przypadku uśmiechu dziąsłowego. Są to zabiegi decydujące o idealnym uśmiechu w przypadku np.: leczenia licówkami protetycznymi lub koronami ceramicznymi.  Innym przykładem zabiegów period ontologicznych są przeszczepy tkanek miękkich pozwalające rozwiązać problem odsłoniętych korzeni zębowych. Aby zwiększyć efektywność czynności prowadzonych przez lekarza, stosuje się wspomagające leczenie laserem oraz farmakologiczne. Polega ono na podawaniu odpowiednio dobranych antybiotyków. Oczywiście nie można też zapominać o utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Tylko takie postępowanie będzie skutkować pozytywnymi efektami.

Jakie są zalecenia po zabiegach periodontologicznych?

Po wyjściu z gabinetu stomatologicznego najlepiej przez resztę dnia unikać wysiłku fizycznego. Należy też pamiętać o stosowaniu leków zaleconych przez lekarza. Przez kilka dni warto stosować półpłynną dietę, która nie oblepia zębów, pić dużo wody oraz powstrzymać się od palenia tytoniu, oraz picia alkoholu. Zabiegi higieniczne trzeba przeprowadzać delikatnie według wskazówek dentysty. Jeśli pojawia się obrzęk twarzy, to można zastosować zimne okłady. W przypadku nasilenia się objawów takich jak gorączka należy pilnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

korona ceramiczna schemat

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe     Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która ma za zadanie poprawę wyglądu nie tylko zębów, ich koloru czy kształtu, ale też samych rysów twarzy. Jedną z wielu zalet pięknego i zdrowego uśmiechu jest choćby to, jak bardzo zwiększa on pewność siebie. Stomatologia estetyczna to świetny sposób na odzyskanie blasku zębów, pozbycie się […]

Czytaj więcej
schemat korony na implancie

Implantologia

Kompleksowe leczenie w którym lekarz wykonuje zabiegi zarówno chirurgicznego wszczepiania implantu jak i odbudowy na nim zęba.

Czytaj więcej
artykulator

Bruksizm
zgrzytanie zębami

Bruksizm to przypadłość często łączona ze stresem i pracą na odpowiedzialnych stanowiskach.

Czytaj więcej