Blog

Czym jest i jakie są objawy paradontozy?

Paradontoza to infekcja, która prowadzi do zapalenia przyzębia. Jest to choroba dziedziczna, do której w znacznym stopniu przyczynia się niewłaściwa higiena jamy ustnej. Duże znacznie może mieć też ogólne osłabienie organizmu. Osoby dotknięte chorobą mogą nie zauważyć ogniska stanu zapalnego. Z tego powodu w wielu przypadkach pacjenci zgłaszają się na leczenie za późno. Zapalenie przyzębia przechodzi do kości, powodując silny ból i utratę tkanki. Dlatego warto dowiedzieć się, jak rozpoznać wczesne objawy paradontozy.

Paradontoza – co to takiego?

Paradontoza to choroba przyzębia, która jest bakteryjnym stanem zapalnym w jamie ustnej. W większości przypadków występuje na dziąsłach oraz wokół zębów, a z tych miejsc rozprzestrzenia się na kości szczęki. Zapalenie przyzębia może pozostać niezauważone przez długi czas, gdyż na początku choroby objawy nie są bardzo widoczne. Z tego powodu paradontoza może być wyjątkowo niebezpieczna i ciężka w leczeniu.

Jakie są przyczyny paradontozy?

Główną przyczyną praktycznie każdej choroby przyzębia, dziąseł czy zębów jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Ciągły rozwój bakterii w postaci nawarstwiającej się płytki nazębnej jest bardzo dużym zagrożeniem. Kiedy bakterie dostają się pod dziąsło, doprowadzają do stanu zapalnego. Zaczynają one atakować coraz większe obszary, przez co zmniejszają stabilność osadzenia zębów. Może to prowadzić nawet do utraty uzębienia.

Właściwa higiena jamy ustnej jest więc jednym z najlepszych środków zapobiegawczych. Pacjent, który szczotkuje zęby przynajmniej dwa razy dziennie, stosuje nić dentystyczną oraz kontroluje stan zębów, dziąseł i przyzębia u lekarza, prawdopodobnie nie musi martwić się o rozwój paradontozy.

Jakie są objawy paradontozy?

Jednym z pierwszych, odczuwalnych objawów paradontozy jest nieświeży oddech. Utrzymujący się nienaturalny zapach może świadczyć o postępującym rozwoju choroby. U pacjentów często występuje też zapalenie dziąseł. Pojawienie się nawet najmniejszego stanu zapalnego lepiej skonsultować z dentystą. Wczesne wykrycie paradontozy zwiększa szanse na szybkie i skuteczne leczenie.

U niektórych osób objawem paradontozy mogą być także krwawiące dziąsła, nadwrażliwość na temperaturę, a także opuchlizna i zaczerwienienie. Choroba może spowodować też cofnięcie się dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych oraz zmniejszenie stabilności zębów. W bardzo zaawansowanym i niebezpiecznym stadium rozwoju paradontozy część uzębienia może zacząć wypadać.

Jak przebiega leczenie paradontozy?

Leczenie paradontozy rozpoczyna się od określenia jej rodzaju i stopnia rozwoju. Lekarz wprowadza specjalną sondę, która mierzy głębokość kieszonek zębowych, dzięki czemu można szybko stwierdzić, czy istnieje podejrzenie zapalenia przyzębia. Istnieje też możliwość oznaczenia wskaźnika krwi, na którym widać nasilenie stanu zapalnego w organizmie pacjenta. W ten sposób stomatolog potwierdza diagnozę. Właściwe leczenie paradontozy zaczyna się oczywiście od dokładnego oczyszczenia zębów oraz kieszonek zębowych. Problem mogą stanowić bakterie znajdujące się zbyt głęboko. W takim przypadku dentysta musi przeprowadzić specjalne zabiegi czyszcząco-regenerujące

Ważną informacją jest to, że jeśli szyjki zębów zostaną odsłonięte w trakcie zabiegu lub w wyniku przebiegu stanu zapalnego, to jest to schorzenie jamy ustnej, które również wymaga leczenia. Dentysta pobiera wtedy zdrową tkankę z innego miejsca i wykorzystuje ją do pokrycia odsłoniętych korzeni zębów.

Czy paradontoza to choroba przewlekła?

Paradontozę dzieli się na dwie główne kategorie – przewlekłą i agresywną. Przewlekłe zapalenie przyzębia jest chorobą, która pojawia się w różnych odstępach czasowych, a poszczególne epizody przebiegają dosyć łagodnie. Odpowiednia profilaktyka oraz właściwa higiena jamy ustnej mogą skutecznie zapobiec rozwojowi paradontozy przewlekłej. Warto jednak zawsze skonsultować się z dentystą, który podpowie, jak dbać o dziąsła, zęby i przyzębie oraz doradzi, jaka szczoteczka czy pasta do zębów będzie właściwa dla danego pacjenta.

Rozwój paradontozy agresywnej jest zazwyczaj bardzo szybki i ciężki, a to oznacza, że stan zapalny błyskawicznie atakuje ząb oraz kość szczęki. Badania wskazują, że ten rodzaj choroby przyzębia ma podłoże genetyczne, więc profilaktyka nie jest tak łatwa, jak w przypadku zapalenia związanego ze zwiększonym obciążeniem bakteryjnym. Agresywna paradontoza pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania.

Profilaktyka – czy można zapobiec paradontozie?

W przypadku praktycznie każdej choroby dziąseł, przyzębia czy ogólnie jamy ustnej ogromne znaczenie ma odpowiednia higiena. Regularne mycie zębów pozwala usunąć wszystkie resztki jedzenia, co zapobiega rozwojowi bakterii i tworzeniu się kwasów. Podczas szczotkowania należy pamiętać, aby nie naciskać mocno na zęby. Dentyści zalecają pacjentom, aby wykonywali szczoteczką okrężne ruchy. Istotne jest też mycie języka. Do rutynowego czyszczenia warto wprowadzić nić dentystyczną, dzięki której można bez problemu pozbyć się drobinek spomiędzy zębów.

Aby stan jamy ustnej był jak najlepszy, konieczne jest też dostosowanie diety. Częste przyczyny chorób przyzębia, zębów i dziąseł to papierosy. Palacze są o wiele bardziej narażeni na schorzenia takie jak paradontoza. Dlatego pacjentom zaleca się podjęcie walki z tym szkodliwym nałogiem. Warto też ograniczyć spożywanie dużej ilości cukrów.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Komputerowe projektowanie uśmiechu DSD 3D

Nowoczesna technologia przygotowania „wizualnego planu leczenia” pozwalająca pacjentowi zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

Czytaj więcej

Leczenie endodontyczne (kanałowe) pod mikroskopem

Od kontroli stomatologicznej po leczenie kanałowe.

Czytaj więcej

Kompkesowe leczenie wielospecjalistyczne

Kompleksowe leczenie w którym lekarz wykonuje zabiegi zarówno chirurgicznego wszczepiania implantu jak i odbudowy na nim zęba.

Czytaj więcej