Odsuwanie się dziąseł – co oznacza?

Odsuwanie się dziąseł (tzw. recesja dziąsłowa) to problem, z którym zmaga się duża część populacji. Dolegliwość rozwija się całkiem niepozornie – od delikatnego krwawienia w czasie szczotkowania zębów. Nieleczona recesja to nie tylko dotkliwy cios dla estetycznego uśmiechu, to także konsekwencje dla zdrowia, które powinien mieć pod opieką fachowy specjalista.

Cofanie się dziąseł – przyczyny

Istnieje kilka czynników, które wpływają na odsuwanie się dziąseł. Jeśli najbliżsi członkowie rodziny cierpią na to schorzenie – warto obserwować stan swojej jamy ustnej, dlatego że recesja dziąsłowa może być uwarunkowana genetycznie. W przypadku posiadania predyspozycji do wystąpienia choroby powinno się dbać o to, żeby nie narażać się na pozostałe czynniki ryzyka. Inne przyczyny powstawania recesji dziąsłowej to m.in.:

  • mocne szczotkowanie zębów, zwykle z użyciem zbyt twardej szczoteczki,
  • gromadzenie się kamienia nazębnego przez brak regularnych wizyt stomatologicznych,
  • nieprawidłowa codzienna higiena jamy ustnej,
  • choroby przyzębia (np. paradontoza),
  • palenie papierosów,
  • nawyk zaciskania zębów lub zgrzytanie zębami,
  • różne stany zapalne w jamie ustnej.

Recesja dziąsłowa – jak rozpoznać?

Rozpoznanie recesji dziąsłowej nie jest trudne. Zwykle objawy są dobrze widoczne w domowych warunkach. Jeśli pojawiają się takie symptomy jak: krwawienie z dziąseł, ich podrażnienie i nadrważliwość oraz widoczny duży odsłoniętych zębów i korzeni – to zdecydowanie powinno się udać po poradę wykwalifikowanego specjalisty. W tym przypadku najłatwiej jest udać się do stomatologa. W zależności od nasilenia problemu odsuwaniem dziąseł może zająć się również periodontolog. Szybka interwencja jednego z tych dwóch specjalistów sprawi, że przy zastosowaniu różnych metod recesja dziąsłowa nie będzie się nasilała.

Odsuwanie się dziąseł – jak dobrze szczotkować zęby?

Najważniejszym co można zrobić, żeby zapobiec odsuwaniu się dziąseł jest odpowiednie szczotkowanie zębów. W recesji dziąsła są bardzo wrażliwe, często podrażnione, więc zaleca się używanie szczoteczek z miękkim włosiem. Co więcej, ważna jest technika szczotkowania zębów. Szybkie, bezmyślne szczotkowanie może nasilić stopień recesji dziąsłowej. Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanie metod wibrujących mycia zębów, np. metodę Stillmana. Sposób polega na wykonywaniu delikatnych ruchów, które przypominają wibracje. Zastosowanie tej techniki chroni dziąsła przed dalszym odsuwaniem się oraz pozwala na skuteczne usunięcie bakterii z jamy ustnej.

Odsuwanie się dziąseł – jak zapobiegać?

Poza poprawnym szczotkowaniem zębów i odpowiednią higieną jamy ustnej istnieją inne ważne aspekty zapobiegania recesji dziąsłowej. Jest to m.in. regularne chodzenie do dentysty. Dzięki temu nie dochodzi do nagromadzenia kamienia nazębnego, który jest jednym z czynników sprzyjających odsuwaniu się dziąseł. Co więcej, systematyczność wizyt sprawia, że łatwiej jest zdiagnozować problem cofania dziąseł. Szybsza diagnoza pozwala na natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Recesja dziąseł – metody leczenia

Leczenie recesji jest ważne zarówno pod kątem estetycznym, jak i zdrowotnym. Codziennie życie z tym schorzeniem nie jest lekkie i daje się we znaki nawet przy jedzeniu i piciu. Z powodu dużej nadwrażliwości zębów, napoje i pokarmy o skrajnych temperaturach (zimne lub gorące) wywołują silny dyskomfort. Co istotne, głęboka i nieleczona recesja dziąsłowa może skończyć się utratą zębów. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od stopnia nasilenia schorzenia. Do najmniej inwazyjnych metod należą: usuwanie kamienia nazębnego oraz wygładzenie powierzchni korzenia. Ta metoda doskonale sprawdza się w przypadku, gdy obszar odsuniętych dziąseł jest niewielki. Przy bardziej zaawansowanej recesji wykorzystuje się pomoc periodontologa i takie takie metody jak, np. przeszczep dziąsła.

Odsuwanie się dziąseł – codzienna profilaktyka

Predyspozycje do wystąpienia recesji dziąsłowej nie oznaczają, że dolegliwość wystąpi. Wiele zależy od świadomości czynników ryzyka i codziennej, prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli problem zaczyna niepokoić i jest zbyt duży, by zwalczyć go domowymi sposobami – warto zasięgnąć porady stomatologa lub periodontologa.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]