Blog

Sposób na piękny uśmiech – jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Aparat ortodontyczny to rozwiązanie dobre dla osób, które marzą o ładnym uśmiechu. Z jego pomocą można skutecznie poprawić estetykę swojego uzębienia oraz wyleczyć związane z wadami zgryzu kompleksy. Leczenie ortodontyczne jest procedurą dość kosztowną oraz wymagającą odpowiedniej ilości czasu, jednak po długich miesiącach terapii efekt jest wręcz olśniewający! Na rynku dostępne są różne rodzaje aparatów na zęby. Czym się różnią i jak wybrać idealny dla siebie?

 

Leczenie ortodontyczne – od czego zacząć?

Założenie aparatu ortodontycznego może nastąpić z różnych przyczyn u pacjentów w różnym wieku – dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Z tego rozwiązania korzysta się przede wszystkim w celu redukcji uciążliwych wad zgryzu – zarówno pod kątem wizualnym, jak i funkcjonalnym. O konieczności założenia aparatu ortodontycznego często decyduje sam pacjent – szczególnie wtedy, kiedy nie jest zadowolony z wyglądu swojego uśmiechu. Jeśli nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na zdrowie, problemy z żuchwą, wady wymowy oraz ciągłe odczucie dyskomfortu – to pilnie należy udać się na konsultację do doświadczonego ortodonty. Na takiej wizycie specjalista przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, dokona przeglądu oraz zaproponuje najlepszą terapię wady zgryzu.

 

Rodzaje aparatów ortodontycznych – czym się różnią?

Aparaty ortodontyczne można podzielić na stałe oraz ruchome – drugie rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim dla dzieci, które nie posiadają jeszcze wszystkich zębów stałych oraz ósemek. To rozwiązanie nie jest tak inwazyjne oraz zwykle pozwala na zredukowanie niewielkich wad zgryzu. Aparaty stałe są dedykowane osobom dorosłym, dlatego że wymagają dużo większej dbałości o higienę jamy ustnej oraz wiążą się z koniecznością odbywania regularnych wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego. Warto podkreślić, że aparatu ortodontycznego nie może założyć każdy. Istnieją pewne przeciwwskazania, które bezwzględnie wykluczają zastosowanie leczenia ortodontycznego.

 

Najpopularniejsze rodzaje aparatów na zęby

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów aparatów, które różnią się przede wszystkim pod kątem wizualnym. Jakie rodzaje możemy wyróżnić?

  • Klasyczne aparaty stałe – są jedną z najpopularniejszych metod stosowanych w gabinecie ortodontycznym. Mają formę małych zamków przyklejonych do każdego zęba, które są połączone metalowym łukiem oraz zabezpieczone specjalnymi gumeczkami (tzw. ligaturami). Pacjent może zadecydować m.in. o wyborze zamków metalowych oraz nieco bardziej estetycznych – w kolorze złota, naturalnego szkliwa (np. ceramiczne i kompozytowe) lub zupełnie przezroczystych. W przypadku tego typu aparatów wymagane są częste kontrole ortodontyczne, najczęściej w odstępie 4-6 tygodni. Cała terapia ortodontyczna w tym przypadku trwa około 2 lat.
  • Aparaty samoligaturujące (SLB) – mają zamki metalowe lub przezroczyste oraz są pozbawione ligatur. Terapia z wykorzystaniem tego rodzaju aparatu nie wymaga tak częstych kontroli, jak przy aparacie stałym. W zupełności wystarczy, że pacjent pojawi się u specjalisty raz na 8-10 tygodni.
  • Aparaty nakładkowe (alignery) – należą do jednej z najnowszych metod ortodontycznych stosowanych w Polsce. Są przezroczyste i wykonane z niezwykle delikatnego materiału. Takie nakładki pacjent nosi praktycznie przez całą dobę – należy zdejmować je w tylko trakcie spożywania posiłków i napojów oraz przy codziennej higienie jamy ustnej. Alignery należą do najbardziej estetycznych aparatów ortodontycznych. Leczenie tą metodą wymaga wymiany nakładek co 1-2 tygodnie. Całe leczenie trwa od 4 do 12 miesięcy i jest zależne od wielkości wady, która wymaga korekty.

 

Wybór aparatu ortodontycznego

Przy wyborze aparatu na zęby konieczne jest zwrócenie uwagi na własny budżet. Poszczególne rozwiązania różnią się ceną, co zwykle zależne jest z wykorzystaniem odmiennych materiałów. Do najtańszych rozwiązań należą aparaty stałe metalowe – cena za jeden łuk waha się w zakresie 1500-1700 zł. W przypadku aparatu samoligaturującego koszt jednego łuku może wynieść nawet 6000 zł. Leczenie ortodontyczne trwa dość długo, dlatego warto wybrać model aparatu, który dla pacjenta będzie atrakcyjny wizualnie – w tym wypadku droższe modele są zwykle dużo bardziej estetyczne i mniej rzucają się w oczy.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów   Wybielanie zębów to standardowy zabieg należący do kategorii stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu nalotu i przebarwień z zębów powstałych przez papierosy, kawę czy herbatę oraz całkowicie bezpiecznie rozjaśnienie struktury zębów przy pomocy specjalnych żeli wybielających.   Wybielanie zębów w klinice Piosik Stomatologia Poznań W klinice Piosik Stomatologia Poznań wybielanie zębów rozpoczynamy od […]

Czytaj więcej
korona ceramiczna schemat

Korony protetyczne

Korony protetyczne

Czytaj więcej

Protezy Biofunkcjonalne BPS

Protezy BPS klasy premium są to protezy biofunkcjonalne, wykonywane w najbardziej zaawansowanych technologicznie specjalistycznych urządzeniach protetycznych oraz z najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.

Czytaj więcej