Leczenie wszystkich schorzeń i wad w jamie ustnej wiąże się z koniecznością wykonania precyzyjnych zabiegów. Z tego powodu dentyści specjalizują się zazwyczaj w jednej dziedzinie. Do kompetencji ortodonty należy zarówno nakładanie aparatów nazębnych, jak i leczenie ubytków. Specjalista pomaga przede wszystkim dzieciom, których zęby nie rosną prosto. Zajmuje się także wadami zgryzu i innymi problemami estetycznymi u osób dorosłych. Odpowiada więc zarówno za prawidłowe ułożenie zębów, jak i za piękny uśmiech.
Spis treści
Czym się zajmuje ortodonta?
Głównym zadaniem ortodonty jest badanie wzrostu i rozwoju narządu żucia. Specjalizuje się on w poznawaniu czynników, które odpowiadają za utrzymanie zdrowego środowiska w jamie ustnej. Interesują go też nieprawidłowości, zaburzające poprawne funkcjonowanie. Dzięki temu może skutecznie zapobiec powstawaniu jakichkolwiek wad ustawienia zębów. Jeśli już się pojawią, to jest w stanie przeprowadzić właściwe leczenie ortodontyczne dorosłych, ale także dzieci.
Zachowanie zębów w odpowiedniej pozycji ma duże znaczenie w kontekście zdrowia jamy ustnej. Różne wady ułożenia zębów mogą stworzyć spore problemy w utrzymaniu higieny. Dlatego lekarz ortodonta zapobiega też powstawaniu próchnicy. Co więcej, prawidłowy zgryz zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów, oraz wpływa pozytywnie na wymowę.
Jakie są przyczyny wad zgryzu?
Przyczyny złego ustawienia zębów mogą być dziedziczne, wrodzone lub nabyte. Te pierwsze przechodzą z pokolenia na pokolenie. Najczęściej są to takie schorzenia jak zachodzenie siekaczy górnych na dolne, zbyt długa żuchwa czy diastema. Wady wrodzone spowodowane są szkodliwymi czynnikami, działającymi na zarodek lub płód w łonie matki. Palenie tytoniu, złe odżywianie się, choroby wirusowe czy różne urazy mogą skutkować niepożądanymi zmianami w zgryzie dziecka. Zdecydowaną większość wszystkich wad stanowią jednak te nabyte. Powstają one pod wpływem różnych czynników, działających na organizm od narodzenia. Do najpopularniejszych przyczyn należą:
- obgryzanie paznokci, ołówków lub innych przedmiotów,
- podbieranie brody ręką,
- choroby ogólnoustrojowe i urazy,
- nieleczona próchnica zębów mlecznych i stałych,
- patologiczne oddychanie przez usta,
- niewłaściwe układanie niemowlęcia podczas karmienia lub spania.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci będzie przebiegać z wykorzystaniem różnych narzędzi. W przypadku złego ustawienia zębów najczęściej stosowany jest aparat stały, przeznaczony do codziennego noszenia. Często w przypadku najmłodszych pacjentów są to aparaty ruchome (wyjmowane). Ze względu na komfort coraz częściej wybierane są także aparaty w postaci przezroczystych nakładek ortodontycznych. Trzeba je nosić przez kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Jednak zanim dojdzie do zakładania jakiegokolwiek aparatu, stomatolog musi dokładnie oczyścić jamę ustną. Standardową procedurą jest usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Konieczne może okazać się także leczenie uzębienia.
Przy zakładaniu różnego rodzaju aparatów ortodontycznych niezbędne jest pobranie wycisku szczęki. Zostanie on użyty do wykonania odlewu, który ułatwi wyznaczenie miejsc zamków. Sama procedura zakładania aparatu polega na przyklejaniu właściwego zamka do każdego zęba. Następnie wszystkie te elementy łączy się regulowanym, metalowym łukiem.
Dlaczego leczenie wad zgryzu jest konieczne?
Rodzaj leczenia, którym zajmuje się ortodonta, potrzebny jest z kilku powodów. Przede wszystkim usuwanie wad zgryzu jest istotną częścią profilaktyki przeciwpróchnicowej. Stłoczone i nieprawidłowo ustawione zęby uniemożliwiają dokładne czyszczenie. W trudno dostępnych miejscach mogą powstać ubytki. Złe ustawienie powoduje też przeciążenia i zmiany patologiczne zębów, przyzębia, mięśni, kości i stawów skroniowo-żuchwowych.
Właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne dorosłych i dzieci może poprawić żucie i odgryzanie. Wiele wad zgryzu związanych jest ściśle z zaburzeniami wymowy. Dlatego skutkiem kuracji może być także poprawa fonacji. Wizyta w gabinecie jest też wskazane przed przystąpieniem do leczenia protetycznego. Coraz więcej osób decyduje się też odwiedzić stomatologa ze względów estetycznych.
Przygotowanie do wizyty
Pierwsza wizyta u ortodonty będzie przebiegać bardzo podobnie do tej u każdego innego dentysty. Jedyne, co należy zrobić przed przyjściem do gabinetu, to dokładnie wyszczotkować zęby. Konsultacja ortodontyczna nie wymaga wcześniejszego leczenia wszystkich ubytków. Plomby mogą zostać założone, kiedy zapadnie decyzja o noszeniu aparatu. Podczas pierwszej wizyty każdy pacjent jest informowany o stanie jamy ustnej. Następnie stomatolog proponuje najlepszy przebieg leczenia. Do wskazania odpowiedniej metody potrzebne są zdjęcia RTG.
Leczenie ortodontyczne — cena
Koszt wizyty będzie się zawsze różnił w zależności od lekarza i miejsca, w którym znajduje się klinika. Pierwsza kontrola, postawienie diagnozy i zaplanowanie leczenia to wydatek rzędu kilkuset złotych. Dalsze koszty zależą od konieczności wykonania różnych zabiegów, rodzaju zastosowanego aparatu itd. Cena założenia samego łuku dolnego i górnego razem oscyluje w granicy trzech tysięcy złotych. Jeśli wybór padnie na ceramiczny aparat, to wydatek będzie większy. Ostateczny koszt całego leczenia może być więc dość wysoki, jednak eliminacja wad oraz poprawa komfortu i wyglądu są warte takiej ceny.