Każdy, kto kiedykolwiek nosił aparat ortodontyczny, wie, że droga do pięknego uśmiechu czasem bywa bolesna. Metalowe elementy w jamie ustnej często są przyczyną dyskomfortu lub odczuwanego bólu – zwłaszcza jeśli pacjent jest świeżo po założeniu aparatu. Metodą na osłonięcie delikatnych tkanek wewnątrz jamy ustnej jest wtedy specjalny wosk ortodontyczny. Dzięki niemu pacjent może uśmierzyć ból, przyklejając niewielką ilość produktu na metalowy zamek aparatu. Na rynku dostępne są różne rodzaje wosków, które różnią się wyglądem oraz ceną. Co więcej, niektóre z nich występują w odmiennych wariantach smakowych, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność produktu. Choć to rozwiązanie wydaje się banalnie proste – jest niezwykle skuteczne do redukcji bólu.
Spis treści
Wosk ortodontyczny – kiedy warto go stosować?
Leczenie ortodontyczne może przebiegać na wiele różnych sposobów. W przypadku dzieci i młodzieży często polega na konstrukcji aparatu ruchomego. Osobom dorosłym najczęściej wykonuje się specjalne nakładki lub zakłada stały aparat ortodontyczny. Zanim pacjent przyzwyczai się do obecności obcych elementów metalowych w jamie ustnej, mija trochę czasu. Twarde zamki, druciki i pierścienie wywołują liczne otarcia na języku, dziąsłach, a także wewnętrznej stronie policzków i warg. Do podrażnień szczególnie często dochodzi w nocy, kiedy boczna część twarzy swobodnie spoczywa na poduszce. Zdarza się, że nieleczone otarcia pogłębiają się, aż powstają głębsze ranki i stany zapalne. Aby zapobiec rozwojowi trudnych do leczenia zmian w obrębie jamy ustnej, warto sięgnąć po specjalny wosk, który przynosi ulgę wszystkim posiadaczom stałego aparatu ortodontycznego.
Wosk ortodontyczny – jak działa?
Błona śluzowa jamy ustnej jest niezwykle delikatna i łatwo ulega podrażnieniu – z noszeniem aparatu ortodontycznego często wiąże się ryzyko drobnych ranek i otarć. Aby skutecznie się przed tym zabezpieczyć, warto wyposażyć się w wosk ortodontyczny. Występuje on w formie plastycznej masy, której można nadać odpowiedni kształt. Przyklejenie wosku do zamka lub pierścienia aparatu tworzy gładką warstwę ochronną między twardymi elementami aparatu a delikatnymi tkankami w jamie ustnej. Alternatywą dla wosku jest silikon ortodontyczny, który spełnia dokładnie taką samą funkcję.
W jaki sposób nałożyć wosk ortodontyczny?
Wosk na aparat jest prosty w użyciu – jego nałożenie zwykle nie jest dla nikogo wyzwaniem. Jak właściwie nałożyć osłonę na aparat krok po kroku? Wystarczy:
- od masy właściwej oderwać niewielki fragment oraz rozgnieść go w dłoniach,
- nadać woskowi odpowiedni kształt,
- zadbać o odpowiednią wielkość masy.
Uformowana z wosku kulka nie powinna być ani zbyt mała, dlatego że nie stworzy skutecznej bariery ochronnej, ani duża – co wiąże się z nadmiernym odstawaniem od konkretnego elementu aparatu. Wosk ortodontyczny zwykle sprzedawany jest w małych, kieszonkowych pudełeczkach. Dzięki temu osoba z aparatem może zawsze mieć go przy sobie i w razie potrzeby uchronić się przed uciążliwym dyskomfortem.
Cechy wosku ortodontycznego – co należy o nim wiedzieć?
Wosk ortodontyczny utrzymuje się maksymalnie do kilku godzin od jego aplikacji. Najczęstszą przyczyną ścierania się warstwy ochronnej z powierzchni aparatu jest mówienie lub spożywanie posiłków. Wosk ortodontyczny jest jadalny, dlatego że składa się z bezpiecznych substancji, które nie powodują żadnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej w składzie znajdują się:
- mikrokrystaliczny wosk,
- olej parafinowy,
- wazelina.
Po spożyciu posiłku zawsze warto skontrolować, czy konieczne jest dołożenie świeżej porcji produktu na aparat. Wosk ortodontyczny jest łatwo dostępny w aptekach oraz sklepach z medycznym wyposażeniem stomatologicznym. Cena wosku nie jest wysoka, a efekt, jaki przynosi produkt, jest naprawdę zadowalający – pacjent szybko odczuwa ulgę po jego nałożeniu. Koszt wosku ortodontycznego zależy przede wszystkim od producenta, liczby pasków w opakowaniu oraz wariantu smakowego.