Blog

Czym jest szyna relaksacyjna?

Osoby cierpiące na różne schorzenia zębów bardzo często nie zwracają uwagi na odpowiednią higienę czy zastosowanie sprawdzonego leczenia. Intensywny tryb życia i wszechobecny stres sprawiają, że problemy stomatologiczne są ignorowane, a kolejne wizyty u dentysty przekładane. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi dolegliwości takich jak bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów. Nieleczony może być źródłem nie tylko bólu, ale także kłopotów z całym organizmem. Jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia jest szyna relaksacyjna na zęby.

Szyna relaksacyjna – co to jest?

Szyna to zazwyczaj przezroczysta nakładka, którą wykonuje się z bezpiecznego dla zdrowia materiału. Nie sprawia ona noszącemu bólu zębów czy dziąseł. Jej podstawowym zadaniem jest wsparcie leczenia bruksizmu przez rozluźnienie ucisku wywieranego przez mięśnie na zęby i dalej siły przenoszącej się na kości szczęk. Lekarze zalecają jej stosowanie także w przypadku problemów z funkcjonowaniem stawu skroniowo-żuchwowego. Szyny relaksacyjne używane są też w charakterze profilaktycznym przez osoby, które na co dzień zmagają się z dużym stresem i silnymi bólami głowy.

Kiedy stosuje się szyny relaksacyjne na zęby?

Szyny relaksacyjne to specjalne nakładki na zęby, które zalecane są głównie pacjentom cierpiącym na bruksizm, a także tym odbywającym leczenie ortodontyczne. Korzystanie z nich jest często konieczne, gdyż zgrzytanie zębami czy też nadmierne zaciskanie szczęk to przyczyny poważniejszych problemów, które mogą doprowadzić do kłopotów z poprawnym działaniem całego stawu skroniowo-żuchwowego. Konsekwencjami są przewlekłe bóle nie tylko szczęki, ale także głowy, karku i kręgosłupa.

Jedną z głównych przyczyn bruksizmu jest stres, który powoduje zbyt mocne zaciskanie lub zgrzytanie zębami. W trakcie dnia negatywne skutki można opanować, jednak przyczyny nie znikają. Dlatego w nocy objawy nasilają się i nie mogą być zwalczone. Z tego powodu szyny relaksacyjne powinno zakładać się przed snem.

Jakie są rodzaje szyn relaksacyjnych?

Obecnie istnieje kilka rodzajów szyn relaksacyjnych. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Wykorzystywane są też w leczeniu innych problemów.

  • Szyny relaksacyjne twarde – wykonywane są tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Najbardziej rekomendowane są nakładki akrylowe, gdyż poza pełnieniem funkcji relaksacyjnej działają także jako ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Szyny relaksacyjne miękkie – można je dostać w aptekach oraz w sklepach ze sprzętem stomatologiczno-dentystycznym. Są to gotowe nakładki, które po rozpakowaniu należy zanurzyć w wodzie, a następnie mocno zacisnąć na nich zęby. Po kilku minutach szyny sztywnieją i są gotowe do codziennego użytkowania. Specjaliści jednak nie uważają, że leczenie przy pomocy miękkich nakładek przynosi dobre rezultaty, dlatego że, są one bardzo cienkie i wiele osób przegryza je przez zgrzytanie zębami.

Jak czyścić szynę relaksacyjną?

Sposób użytkowania nakładek relaksacyjnych nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać też o jej właściwym przechowywaniu i czyszczeniu, co dla niektórych osób jest problematyczne. Po każdym zastosowaniu szynę powinno się dokładnie myć letnią bądź zimną wodą. Jeśli niektóre miejsca są trudno dostępne i nie można ich wyczyścić, to dobrym sposobem jest wykorzystanie miękkiej szczoteczki. Następnie trzeba ją odłożyć do specjalnego, wentylowanego pojemnika. Każdy pacjent dostaje takie pudełko razem z nakładką.

Gdzie można kupić szynę relaksacyjną na zęby?

Korzystanie z szyny relaksacyjnej jest zalecane przez stomatologa w przypadku stwierdzenia u pacjenta określonych problemów takich jak bruksizm. Specjalista po przeprowadzeniu diagnozy i zbadaniu jamy ustnej decyduje o konieczności wykonania nakładki na zęby.

Szyna jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i kształtu szczęki pacjenta. W tym celu lekarz wykonuje wycisk, na podstawie którego protetyk wykonuje nakładkę. Materiały wykorzystane do produkcji szyny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia oraz wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Nie ma więc obaw o to, że którykolwiek z elementów wywoła ból zębów lub spowoduje drażniące otarcia.

Ile kosztuje szyna na zęby?

Ostateczna cena nakładki zależna jest od jej rodzaju oraz materiału, z jakiego ma być wykonana. Najtańszą opcją są szyny miękkie, które można od ręki dostać w aptekach. O wiele lepszym rozwiązaniem są jednak nakładki, które wykona lekarz dentysta. Ich zakup wiąże się z nieco większym wydatkiem, ale będą one dużo trwalsze, a ich użycie będzie dobrym wsparciem leczenia bruksizmu. Szyny są wygodne w użytkowaniu i praktycznie niewidoczne. Jeśli korzysta się z nich w konsultacji ze stomatologiem i pamięta o poprawnym czyszczeniu, to doskonale spełniają swoją funkcję.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Protezy Biofunkcjonalne BPS

Protezy BPS klasy premium są to protezy biofunkcjonalne, wykonywane w najbardziej zaawansowanych technologicznie specjalistycznych urządzeniach protetycznych oraz z najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.

Czytaj więcej
korona ceramiczna schemat

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe     Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która ma za zadanie poprawę wyglądu nie tylko zębów, ich koloru czy kształtu, ale też samych rysów twarzy. Jedną z wielu zalet pięknego i zdrowego uśmiechu jest choćby to, jak bardzo zwiększa on pewność siebie. Stomatologia estetyczna to świetny sposób na odzyskanie blasku zębów, pozbycie się […]

Czytaj więcej

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów   Wybielanie zębów to standardowy zabieg należący do kategorii stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu nalotu i przebarwień z zębów powstałych przez papierosy, kawę czy herbatę oraz całkowicie bezpiecznie rozjaśnienie struktury zębów przy pomocy specjalnych żeli wybielających.   Wybielanie zębów w klinice Piosik Stomatologia Poznań W klinice Piosik Stomatologia Poznań wybielanie zębów rozpoczynamy od […]

Czytaj więcej