Czym jest szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna

Osoby cierpiące na różne schorzenia zębów bardzo często nie zwracają uwagi na odpowiednią higienę czy zastosowanie sprawdzonego leczenia. Intensywny tryb życia i wszechobecny stres sprawiają, że problemy stomatologiczne są ignorowane, a kolejne wizyty u dentysty przekładane. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi dolegliwości takich jak bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów. Nieleczony może być źródłem nie tylko bólu, ale także kłopotów z całym organizmem. Jednym ze sposobów leczenia tego schorzenia jest szyna relaksacyjna na zęby.

Szyna relaksacyjna – co to jest?

Szyna to zazwyczaj przezroczysta nakładka, którą wykonuje się z bezpiecznego dla zdrowia materiału. Nie sprawia ona noszącemu bólu zębów czy dziąseł. Jej podstawowym zadaniem jest wsparcie leczenia bruksizmu przez rozluźnienie ucisku wywieranego przez mięśnie na zęby i dalej siły przenoszącej się na kości szczęk. Lekarze zalecają jej stosowanie także w przypadku problemów z funkcjonowaniem stawu skroniowo-żuchwowego. Szyny relaksacyjne używane są też w charakterze profilaktycznym przez osoby, które na co dzień zmagają się z dużym stresem i silnymi bólami głowy.

Kiedy stosuje się szyny relaksacyjne na zęby?

Szyny relaksacyjne to specjalne nakładki na zęby, które zalecane są głównie pacjentom cierpiącym na bruksizm, a także tym odbywającym leczenie ortodontyczne. Korzystanie z nich jest często konieczne, gdyż zgrzytanie zębami czy też nadmierne zaciskanie szczęk to przyczyny poważniejszych problemów, które mogą doprowadzić do kłopotów z poprawnym działaniem całego stawu skroniowo-żuchwowego. Konsekwencjami są przewlekłe bóle nie tylko szczęki, ale także głowy, karku i kręgosłupa.

Jedną z głównych przyczyn bruksizmu jest stres, który powoduje zbyt mocne zaciskanie lub zgrzytanie zębami. W trakcie dnia negatywne skutki można opanować, jednak przyczyny nie znikają. Dlatego w nocy objawy nasilają się i nie mogą być zwalczone. Z tego powodu szyny relaksacyjne powinno zakładać się przed snem.

Jakie są rodzaje szyn relaksacyjnych?

Obecnie istnieje kilka rodzajów szyn relaksacyjnych. Różnią się one przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. Wykorzystywane są też w leczeniu innych problemów.

  • Szyny relaksacyjne twarde – wykonywane są tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Najbardziej rekomendowane są nakładki akrylowe, gdyż poza pełnieniem funkcji relaksacyjnej działają także jako ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Szyny relaksacyjne miękkie – można je dostać w aptekach oraz w sklepach ze sprzętem stomatologiczno-dentystycznym. Są to gotowe nakładki, które po rozpakowaniu należy zanurzyć w wodzie, a następnie mocno zacisnąć na nich zęby. Po kilku minutach szyny sztywnieją i są gotowe do codziennego użytkowania. Specjaliści jednak nie uważają, że leczenie przy pomocy miękkich nakładek przynosi dobre rezultaty, dlatego że, są one bardzo cienkie i wiele osób przegryza je przez zgrzytanie zębami.

Jak czyścić szynę relaksacyjną?

Sposób użytkowania nakładek relaksacyjnych nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać też o jej właściwym przechowywaniu i czyszczeniu, co dla niektórych osób jest problematyczne. Po każdym zastosowaniu szynę powinno się dokładnie myć letnią bądź zimną wodą. Jeśli niektóre miejsca są trudno dostępne i nie można ich wyczyścić, to dobrym sposobem jest wykorzystanie miękkiej szczoteczki. Następnie trzeba ją odłożyć do specjalnego, wentylowanego pojemnika. Każdy pacjent dostaje takie pudełko razem z nakładką.

Gdzie można kupić szynę relaksacyjną na zęby?

Korzystanie z szyny relaksacyjnej jest zalecane przez stomatologa w przypadku stwierdzenia u pacjenta określonych problemów takich jak bruksizm. Specjalista po przeprowadzeniu diagnozy i zbadaniu jamy ustnej decyduje o konieczności wykonania nakładki na zęby.

Szyna jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i kształtu szczęki pacjenta. W tym celu lekarz wykonuje wycisk, na podstawie którego protetyk wykonuje nakładkę. Materiały wykorzystane do produkcji szyny są całkowicie bezpieczne dla zdrowia oraz wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Nie ma więc obaw o to, że którykolwiek z elementów wywoła ból zębów lub spowoduje drażniące otarcia.

Ile kosztuje szyna na zęby?

Ostateczna cena nakładki zależna jest od jej rodzaju oraz materiału, z jakiego ma być wykonana. Najtańszą opcją są szyny miękkie, które można od ręki dostać w aptekach. O wiele lepszym rozwiązaniem są jednak nakładki, które wykona lekarz dentysta. Ich zakup wiąże się z nieco większym wydatkiem, ale będą one dużo trwalsze, a ich użycie będzie dobrym wsparciem leczenia bruksizmu. Szyny są wygodne w użytkowaniu i praktycznie niewidoczne. Jeśli korzysta się z nich w konsultacji ze stomatologiem i pamięta o poprawnym czyszczeniu, to doskonale spełniają swoją funkcję.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]