Blog

Wiedeńska szkoła okluzyjna

Obecnie coraz częściej dostrzegane jest zjawisko choroby okluzyjnej. Jest to bardzo złożony problem, który w najprostszych słowach można opisać jako przeciążenie narządu żucia w sytuacji braku harmonii pomiędzy zgryzem na zębach, pozycją w stawie skroniowo-żuchwowym i mięśniami odpowiadającymi za ruchy żuchwy. Przeciążenie oznacza tutaj przekroczenie możliwości adaptacyjnych organizmu do nieprawidłowego zgryzu, a przez to złego odbierania tzw. sił okluzyjnych (zgryzowaych) generowanych przez mięśnie.

 

Negatywne objawy strukturalne bądź funkcjonalne są widoczne w najsłabszym ogniwie łańcucha zależności:

  • Jeżeli najsłabszym ogniwem będą zęby to dojdzie do ich nadmiernego ścierania, nadwrażliwości, nocnego zgrzytania zębami, mnogich ubytków przyszyjkowych, recesji dziąseł, pęknięć szkliwa, szybkiej utraty wypełnień, a nawet może dochodzić do złamania zębów.
  • Jeżeli najsłabsze jest umocowanie zębów w kości, czyli ozębna, to dojdzie do ich przemieszczenia, rozchwiania, w skrajnych przypadkach nawet do utraty zębów.
  • Jeżeli problem musi być kompensowany dodatkową pracą mięśni może dojść do ograniczenia ruchomości żuchwy i problemów z otwieraniem ust, pieczenie i bóle w obrębie przyczepów mięśniowych, zaciskania zębów.
  • Przeciążenie może objawiać się również w stawie skroniowo-żuchwowym poprzez głośne trzaski i bóle stawu, a czasami kompresje powodujące szumy uszne. W części przypadków naprężenie przenosi się na kości czaski tzw. trajektorami kostnymi, i z powodu naprężenia może powodować bóle podobne do migrenowych.

 

Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają pomóc pacjentom zmagającym się z wieloletnimi problemami okluzyjnymi i wynikającym z nich przewlekłym bólem.

 

Jakość i zakres leczenia okluzyjnego oferowanego w naszym gabinecie jest tym, co nas wyróżnia na tle innych klinik. Specjalista protetyki Adam Piosik skutecznie wykorzystuje leczeniu wiedzę zdobytą w efekcie wieloletniej pracy zawodowej oraz na licznych kursach i szkoleniach, w szczególności w prestiżowej Vienna School of Interdisciplinary Dentistry VieSID- Wiedeńskiej Szkole Stomatologii Interdyscyplinarnej. Dzięki zdobytej wiedzy, ogromnemu doświadczeniu i unikalnemu, wielospecjalistycznemu podejściu do zagadnień okluzji wykonuje kompleksowe badanie całego narządu żucia (stawu skroniowo żuchwowego, mięśni oraz zgryzu) i potrafi postawić trafną diagnozę dotycząca występowania, zakresu i zaawansowania choroby okluzyjnej.

 

Rozbudowany protokół diagnostyczny obejmuje dokładny wywiad z pacjentem, analizę modeli uzębienia w artykulatorze w różnych pozycjach funkcjonalnych, rzetelną bazę prześwietleń rtg ze specjalnymi markerami, analizę funkcjonalną cadiax z rejestracją stanów dynamicznych stawu skroniowo-żuchwowego, palpację mięśni odpowiadających za ruchomość żuchwy oraz stawu, okluzjogramy wraz z bruxcheckerami sprawdzającymi wydolność żucia. W oparciu o te informacje dr Adam Piosik potrafi trafnie postawić diagnozę i zaplanować skuteczne leczenie.

 

Z wykorzystaniem specjalistycznych, dedykowanych programów komputerowych integrujących zdjęcia rentegnowskie 3D, skany uzębienia, danych z pomiarów funkcjonalnych, sesji fotograficznych i video tworzony jest wielopłaszczyznowy cyfrowy obraz o aktualnym stanie zdrowie wraz z możliwościami terapeutycznymi.. Przy pomocy takiego narzędzia lekarz z odpowiednią wiedzą medyczną i doświadczeniem klinicznym może stworzyć optymalny plan leczenia dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Leczenie obejmujące wszystkie dziedziny współczesnej stomatologii i jest podzielone na kluczowe etapy:

  • stadium leczenia biologicznego,
  • wstępna rekonstrukcja zgryzu i estetyki,
  • precyzyjna kalibracja i ewentualne korekty estetyczne,
  • ostateczna rekonstrukcja zgryza aż po uzyskanie pozytywnej odpowiedzi organizmu i ustąpienie wszystkich dotychczasowych dolegliwości wynikających z wcześniejszego destrukcyjnego zgryzu.

 

Ostatecznie pacjent kończy leczenie bez bólu i ze zgryzem zapewniającym prawidłową funkcje na długie lata.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Ortodoncja

Korekta zgryzu z użyciem dyskretnej nakładki dopasowanej do zgryzu pacjenta. Dyskretna alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych.

Czytaj więcej

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów   Wybielanie zębów to standardowy zabieg należący do kategorii stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu nalotu i przebarwień z zębów powstałych przez papierosy, kawę czy herbatę oraz całkowicie bezpiecznie rozjaśnienie struktury zębów przy pomocy specjalnych żeli wybielających.   Wybielanie zębów w klinice Piosik Stomatologia Poznań W klinice Piosik Stomatologia Poznań wybielanie zębów rozpoczynamy od […]

Czytaj więcej

Protezy Biofunkcjonalne BPS

Protezy BPS klasy premium są to protezy biofunkcjonalne, wykonywane w najbardziej zaawansowanych technologicznie specjalistycznych urządzeniach protetycznych oraz z najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.

Czytaj więcej