Blog

Usuwanie zęba — czy jest to bolesne?

Usuwanie zęba — czy jest to bolesne?

Obecnie ekstrakcja zęba nie należy do najpopularniejszych zabiegów, gdyż specjalistyczne sprzęty stomatologiczne i zaawansowane metody leczenia w wielu wypadkach pozwalają zachować uzębienie w nienaruszonym stanie. Nawet zęby w późnym stadium rozwoju próchnicy są do uratowania. Usunięcie jest więc ostatecznością. Zabieg ten kojarzy się zazwyczaj z wielkim bólem pacjenta, jednak we współczesnych gabinetach stomatologicznych ekstrakcja jest jedynie nieprzyjemna. Zastosowanie specjalnego znieczulenia sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Kiedy ekstrakcja zęba staje się konieczna?

Decyzję o przeprowadzeniu ekstrakcji podejmuje pacjent po konsultacji z dentystą w gabinecie stomatologicznym. Jeśli lekarz prowadzący zaleca wykonanie takiego zabiegu, znaczy to, że nie ma żadnego innego rozwiązania. Dlatego głównymi przyczynami, które skutkują usunięciem, są schorzenia niemożliwe do wyleczenia.

  • Ropnie i stany zapalne silnie ukrwionej i unaczynionej miazgi oraz kości wokół zębów — jeśli nie można przeprowadzić skutecznego leczenia endodontycznego (kanałowego). W takim przypadku najlepszym sposobem na złagodzenie bólu jest pozbycie się zęba na stał
  • Bardzo zniszczone zęby – zęby w których już prawie nie zostało zdrowych tkanek i nie da się ich trwale odbudować np. protetycznie.
  • “Zęby mądrości” – na które bardzo często nie ma miejsca w łuku zębowym
  • Nachodzenie zębów na siebie — w przypadku kiedy żuchwa jest zniekształcona przez nachodzące na siebie uzębienie, konieczne może być usunięcie nawet kilku zębó Dopiero po ekstrakcji będzie można przystąpić do leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

Przebieg ekstrakcji chorego zęba z zębodołu jest zazwyczaj taki sam. Zabieg przeprowadza lekarz dentysta przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. W przypadku usuwania ósemek najlepiej udać się do wyspecjalizowanej kliniki. Sama ekstrakcja zęba polega na zerwaniu więzadeł, które są odpowiedzialne za utrzymanie go w zębodole. Stomatolog wykonuje zwichnięcie, po czym usuwa ząb z jamy ustnej. Następnie koniecznie trzeba oczyścić zębodół, a w razie potrzeby założyć opatrunek i zaszyć ranę. Długość gojenia jest różna u każdego pacjenta, jednak całkowita reorganizacja tkanki kostnej po ekstrakcji trwa zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy.

Chirurgiczne usuwanie ósemek — wskazania i przebieg

Chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadza się, kiedy zęby mądrości psują się, mają problem z wyrżnięciem, wyrzynają się krzywo lub kiedy są przyczyną różnych dolegliwości i bólu. Przebieg zabiegu zależny jest od ułożenia zęba. Jeśli jest ustawiony pod prawidłowym kątem, to lekarz używa kleszczy i dźwigni. W przeciwnym razie niezbędne jest dłutowanie. Chirurg nacina wtedy dziąsło, odsłania ząb z kości specjalnymi wiertłami, usuwa ząb i na koniec zaszywa ranę. Bardziej nowoczesne techniki wykorzystują najnowszej generacji urządzenia piezoelektryczne, które zapewniają lekarzowi doskonałą kontrolę śródzabiegową, umożliwiającą zachowanie tkanek w doskonałej kondycji oraz lepsze gojenie przy minimalnej utracie kości podczas zabiegu. Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne są mniej traumatyczne i pomagają pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia. Wbrew powszechnej opinii, usuwanie ósemek nie musi wiązać się z ciężkimi powikłaniami. Pacjenci mogą przez pewien czas odczuwać dyskomfort wynikający ze zmienionej ruchomości szczęki i krótkotrwałe dolegliwości bólowe. Nowoczesna farmakologia pozwala przygotować pacjenta na zabieg w specjalnym protokole premedykacji przed zabiegiem oraz leków poprawiających gojenie i zmniejszających dolegliwości po zabiegu. Regularne konsultacje ze stomatologiem pozwolą jednak przeciwdziałać tym problemom.

Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?

Wyrwanie jest zabiegiem inwazyjnym, więc bez odpowiedniego znieczulenia miejscowego w postaci injekcji jest bardzo bolesne. Ekstrakcji bez zastosowania specjalnych środków można próbować tylko, jeśli ząb jest mocno rozchwiany. Przebieg operacji będzie wtedy bardzo szybki, więc ból nie będzie tak odczuwalny. W takiej sytuacji można też użyć słabszego środka znieczulającego w sprayu.

Większość zabiegów ekstrakcji, a zwłaszcza chirurgiczne usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które gwarantuje bezbolesność. Proces pozostaje jednak delikatnie nieprzyjemny, gdyż pacjent pomimo braku bólu może odczuwać rozpieranie i słyszeć odgłosy towarzyszące usuwaniu. Warto wiedzieć, że środki znieczulające mogą działać słabiej, kiedy zapaleniu towarzyszy wysięk ropny. Jest to spowodowane tym, że kwaśne środowisko wpływa negatywnie na skuteczność preparatów. Potrzebny jest wtedy odpowiedni protokół znieczulający. Jeśli nie można osiągnąć pełnego znieczulenia, wizytę należy odroczyć. Ostatecznym wyjściem jest rozcięcie ropienia i doustne podanie ogólnie działającego antybiotyku. Po ustąpieniu stanu zapalnego można bezboleśnie przeprowadzić ekstrakcję. Jest to jeden z powodów dla którego nie warto czekać z zabiegiem usunięcia zęba do ostatniej chwili.

Zalecenia po usunięciu zęba

Podstawowym zaleceniem po wykonanym zabiegu ekstrakcji jest powstrzymanie się od jedzenia przez dwie godziny. Później zacząć należy od miękkich i chłodnych potraw. Dobrze jest też trzymać opatrunek założony przez dentystę przez pół godziny i wymieniać go w razie potrzeby. Warto mieć na uwadze, że krwawienie może pojawiać się nawet pięć godzin po zabiegu, a zabarwienie śliny przez cały następny dzień. Czyszczenie uzębienia powinno być wykonywane delikatnie, aby nie uszkodzić rany. Najlepiej też powstrzymać się od palenia tytoniu, picia alkoholu i dużego wysiłku fizycznego przez około dwa tygodnie. Jeśli po zabiegu występują niepokojące objawy, to należy niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

badanie periodontologiczne po oczyszczeniu

PERIODONTOLOGIA

Periodontologia Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia (tkanek otaczających zęby) i błony śluzowej. Nieleczona choroba przyzębia ( periodontopatia) prowadzi do utraty zębów. Periodontopatia tak jak cukrzyca, otyłość zaliczana jest do chorób społecznych. Zaawansowane zapalenie przyzębia stanowi szóstą najczęściej występującą chorobę na świecie i dotyczy 11,2% ogółu populacji.   Do chorób przyzębia zaliczamy: zapalenie dziąseł (gingivitis), zapalenie […]

Czytaj więcej

Komputerowe projektowanie uśmiechu DSD 3D

Nowoczesna technologia przygotowania „wizualnego planu leczenia” pozwalająca pacjentowi zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

Czytaj więcej

Znieczulenie komputerowe The Wand

od kontroli stomatologicznej
po leczenie kanałowe

Czytaj więcej