Usuwanie zęba — czy jest to bolesne?

Obecnie ekstrakcja zęba nie należy do najpopularniejszych zabiegów, gdyż specjalistyczne sprzęty stomatologiczne i zaawansowane metody leczenia w wielu wypadkach pozwalają zachować uzębienie w nienaruszonym stanie. Nawet zęby w późnym stadium rozwoju próchnicy są do uratowania. Usunięcie jest więc ostatecznością. Zabieg ten kojarzy się zazwyczaj z wielkim bólem pacjenta, jednak we współczesnych gabinetach stomatologicznych ekstrakcja jest jedynie nieprzyjemna. Zastosowanie specjalnego znieczulenia sprawia, że zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Kiedy ekstrakcja zęba staje się konieczna?

Decyzję o przeprowadzeniu ekstrakcji podejmuje pacjent po konsultacji z dentystą w gabinecie stomatologicznym. Jeśli lekarz prowadzący zaleca wykonanie takiego zabiegu, znaczy to, że nie ma żadnego innego rozwiązania. Dlatego głównymi przyczynami, które skutkują usunięciem, są schorzenia niemożliwe do wyleczenia.

  • Ropnie i stany zapalne silnie ukrwionej i unaczynionej miazgi oraz kości wokół zębów — jeśli nie można przeprowadzić skutecznego leczenia endodontycznego (kanałowego). W takim przypadku najlepszym sposobem na złagodzenie bólu jest pozbycie się zęba na stał
  • Bardzo zniszczone zęby – zęby w których już prawie nie zostało zdrowych tkanek i nie da się ich trwale odbudować np. protetycznie.
  • “Zęby mądrości” – na które bardzo często nie ma miejsca w łuku zębowym
  • Nachodzenie zębów na siebie — w przypadku kiedy żuchwa jest zniekształcona przez nachodzące na siebie uzębienie, konieczne może być usunięcie nawet kilku zębó Dopiero po ekstrakcji będzie można przystąpić do leczenia ortodontycznego.

Jak wygląda zabieg usuwania zęba?

Przebieg ekstrakcji chorego zęba z zębodołu jest zazwyczaj taki sam. Zabieg przeprowadza lekarz dentysta przy użyciu specjalistycznych mikrochirurgicznych narzędzi stomatologicznych i odpowiedniej techniki przy której praktycznie nie jest używana siła, raczej delikatne luksowanie zęba.

Po zabiegu przeprowadzana jest inspekcja pola zabiegowego, oczyszczenie rany, a w razie potrzeby zakładany jest opatrunek chirurgiczny i zaszycie rany. Długość gojenia jest różna u każdego pacjenta, jednak całkowita reorganizacja tkanki kostnej po ekstrakcji trwa zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy.

Czy ekstrakcja zęba jest bolesna?

Wyrwanie jest zabiegiem inwazyjnym, więc bez odpowiedniego znieczulenia miejscowego w postaci injekcji jest bardzo bolesne.

Większość zabiegów ekstrakcji odbywa się w znieczuleniu miejscowym, które gwarantuje bezbolesność. Proces pozostaje jednak delikatnie nieprzyjemny, gdyż pacjent pomimo braku bólu może odczuwać rozpieranie i słyszeć odgłosy towarzyszące usuwaniu. Warto wiedzieć, że środki znieczulające mogą działać słabiej, kiedy zapaleniu towarzyszy wysięk ropny. Jest to spowodowane tym, że kwaśne środowisko wpływa negatywnie na skuteczność preparatów. Potrzebny jest wtedy odpowiedni protokół znieczulający. Jeśli nie można osiągnąć pełnego znieczulenia, wizytę należy odroczyć. Ostatecznym wyjściem jest rozcięcie ropienia i doustne podanie ogólnie działającego antybiotyku. Po ustąpieniu stanu zapalnego można bezboleśnie przeprowadzić ekstrakcję. Jest to jeden z powodów dla którego nie warto czekać z zabiegiem usunięcia zęba do ostatniej chwili.

Zalecenia po usunięciu zęba

Podstawowym zaleceniem po wykonanym zabiegu ekstrakcji jest powstrzymanie się od jedzenia przez dwie godziny. Później zacząć należy od miękkich i chłodnych potraw. Dobrze jest też trzymać opatrunek założony przez dentystę przez pół godziny i wymieniać go w razie potrzeby. Warto mieć na uwadze, że krwawienie może pojawiać się nawet pięć godzin po zabiegu, a zabarwienie śliny przez cały następny dzień. Czyszczenie uzębienia powinno być wykonywane delikatnie, aby nie uszkodzić rany. Najlepiej też powstrzymać się od palenia tytoniu, picia alkoholu i dużego wysiłku fizycznego przez około dwa tygodnie. Jeśli po zabiegu występują niepokojące objawy, to należy niezwłocznie udać się na wizytę do stomatologa.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]