Blog

Bezbolesne usuwanie zębów mądrości – czy to możliwe?

Usuwanie ósemek jest zabiegiem powszechnie znanym wśród pacjentów. Większość z nich obawia się jednak, że wyrywanie zębów mądrości jest wyjątkowo bolesne. Wynika to zazwyczaj z obaw przed wizytą u stomatologa i utratą uzębienia. Po rozmowie ze specjalistą można się jednak przekonać, że ekstrakcja ósemek to nic strasznego. Kiedy taki zabieg jest konieczny? Czy może być całkowicie bezbolesny? Dowiedz się, jak przebiega usuwanie zębów mądrości i z czym się wiąże.

Ekstrakcja ósemek – jakie są wskazania do usunięcia zębów mądrości?

Ból ósemek zazwyczaj spowodowany jest stanem zapalnym tkanek. Jest to dolegliwość, z którą do stomatologa zgłasza się wielu pacjentów. W takim przypadku zazwyczaj zaleca się ekstrakcję zębów mądrości. Niektórzy decydują się na prewencyjne wykonanie takiego zabiegu. Warto jednak wtedy skonsultować swoją decyzję ze specjalistą.

Powodem usuwania zębów mądrości jest też ich niewłaściwe ułożenie. Odchylenia mogą utrudniać pacjentowi szczotkowanie i nitkowanie. W konsekwencji pogarsza się stan całej jamy ustnej, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Powikłania mogą obejmować stany zapalne, ale także inne poważne problemy z zębami i dziąsłami.

Ekstrakcja ósemek może być konieczna, jeśli nieprawidłowy jest ich kierunek wyrzynania. Wtedy zęby mądrości mogą powodować stłoczenie sąsiadującego uzębienia. Utrudnia to utrzymanie higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i jej powikłań.

Kiedy dokonuje się ekstrakcji zębów mądrości?

Stomatolodzy bardzo często zalecają prewencyjne usunięcie ósemek. Przeprowadzenie tego zabiegu odpowiednio wcześnie umożliwia zminimalizowanie powikłań zapalnych oraz innych poważnych problemów z dziąsłami i zębami. Chirurgiczne usuwanie zębów mądrości jest łatwiejsze i szybsze, jeśli uzębienie nie jest jeszcze zniszczone przez próchnicę. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę.

Najlepszym momentem na usunięcie ósemek jest koniec okresu rozwoju kostnego pacjenta, który następuje w okolicy 20. roku życia. W tak młodym wieku wydolność organizmu jest na tyle duża, że można liczyć na szybkie leczenie i gojenie się ran. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku dużego bólu i innych problemów zabieg ekstrakcji zębów mądrości należy przeprowadzić niezależnie od wieku.

Jak przygotować się do usunięcia ósemek?

Każde leczenie musi być poprzedzone jak najbardziej rozbudowanym procesem diagnostycznym. Dzięki temu można odpowiednio dostosować zabieg do stanu pacjenta. Przygotowanie do usunięcia ósemek obejmuje przede wszystkim:

  • RTG panoramiczne,
  • RTG przylegające,
  • Stożkową tomografię komputerową.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowe badania, aby mieć pewność, czy u pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Dokładna diagnostyka minimalizuje też ryzyko pojawienia się niebezpiecznych powikłań.

Usuwanie zębów mądrości – jak przebiega?

Najmniej przyjemnym momentem zabiegu jest oczywiście samo usunięcie ósemek. Na czas ekstrakcji podaje się znieczulenie, ale pacjent może odczuwać nacisk wywierany na ząb oraz tkanki przyległe. Po chirurgicznym usunięciu uzębienia rana jest najczęściej zaszywana. Po mniej więcej siedmiu dniach trzeba ponownie odwiedzić dentystę w celu usunięcia szwów. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza dotyczących spożywania posiłków. Bardzo ważne jest też, aby po zakończonym zabiegu:

  • nie spożywać nic przez dwie godziny,
  • zachować szczególną uwagę podczas zabiegów higienizacyjnych,
  • stosować chłodzące okłady w razie pojawienia się obrzęku dziąseł,
  • powstrzymać się od palenia tytoniu, picia alkoholu oraz intensywnej aktywności fizycznej,
  • w razie bólu stosować ogólnodostępne środki przeciwbó

Zabieg ekstrakcji zębów mądrości – czy usuwanie ósemek boli?

Ekstrakcja ósemek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, które ma zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ból. Innowacyjne środki sprawiają, że zabieg usuwania zębów mądrości bardzo często jest zupełnie bezbolesny. Dentyści starają się, aby cały proces był też jak najmniej inwazyjny dla pacjenta. Wszystkie ruchy wykonywane są z niezwykłą precyzją. Bardzo często do zabiegu wykorzystywany jest mikroskop neurochirurgiczny, który zapewnia dokładny wgląd w miejsce ekstrakcji.

Po usunięciu zębów mądrości stosuje się też specjalne stożki kolagenowe, które zapobiegają zapadnięciu tkanek. Następnie wykorzystuje się laser biostymulujący i pole magnetyczne o niskiej częstotliwości, które przyspieszają gojenie. Można więc śmiało powiedzieć, że zabieg ekstrakcji ósemek nie jest tak straszny, jak może się to wydawać.

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów   Wybielanie zębów to standardowy zabieg należący do kategorii stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu nalotu i przebarwień z zębów powstałych przez papierosy, kawę czy herbatę oraz całkowicie bezpiecznie rozjaśnienie struktury zębów przy pomocy specjalnych żeli wybielających.   Wybielanie zębów w klinice Piosik Stomatologia Poznań W klinice Piosik Stomatologia Poznań wybielanie zębów rozpoczynamy od […]

Czytaj więcej

Komputerowe projektowanie uśmiechu DSD 3D

Nowoczesna technologia przygotowania „wizualnego planu leczenia” pozwalająca pacjentowi zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

Czytaj więcej
artykulator

Bruksizm
zgrzytanie zębami

Bruksizm to przypadłość często łączona ze stresem i pracą na odpowiedzialnych stanowiskach.

Czytaj więcej