Zęby mądrości rosną bardzo późno i często sprawiają wiele problemów, przez co może zajść konieczność ich usunięcia. Ekstrakcja ósemki kojarzy się zazwyczaj z długim zabiegiem oraz nieznośnym bólem po wyjściu z gabinetu. Jest w tym jednak wiele mitów, które spowodowane są ogólnym strachem przed wizytą u dentysty. Wyrwanie zębów mądrości bardzo często jest konieczne, nawet w formie profilaktyki przed natywnym działaniem ósemek na pozostałe zęby. Dowiedz się, jak rosną ósemki i kiedy należy je usuwać.
Zęby mądrości – dlaczego rosną?
Zęby mądrości to ósme zęby zarówno w górnej, jak i dolnej szczęce. Służyły one kiedyś do rozdrabniania gruboziarnistych pokarmów. Obecnie nie pełnią już żadnej istotnej funkcji. Co więcej, nie wykształcają się u pewnej części populacji, dlatego nie każdy ma zęby mądrości. Ósemki nie odgrywają już swojej roli ze względu na zmianę nawyków żywieniowych u ludzi.
Ze względu na ewolucyjną regresję szczęki, ósemki mają mniej miejsca, przez co w wielu wypadkach wyrastają w niewłaściwym miejscu lub pod niewłaściwym kątem. Jeśli zęby mądrości uciskają, to jest to prawdopodobnie pierwszy objaw wyrzynania się tego uzębienia. Inne typowe objawy to:
- zaczerwienienie,
- obrzęki węzłów chłonnych i twarzy,
- trudności z połykaniem lub otwieraniem ust,
- infekcje i bóle w okolicy szyi, szczęki i gardła,
- bóle głowy.
Czy usuwanie zębów mądrości jest konieczne?
Kwestia usunięcia ósemki jest sprawą dość indywidualną. Wielu pacjentów decyduje się na ten zabieg ze względu na odczuwany dyskomfort i ból oraz stany zapalne. Zęby mądrości powodują ścisk i zabierają dużo miejsca w okolicy szczęki, co może skutkować też problemami z resztą uzębienia. Jeśli istnieje ryzyko, że inne zęby zostaną uszkodzone przez nacisk ze strony ósemki, to ekstrakcja jest konieczna.
Częstą przyczyną usunięcia zębów mądrości jest próchnica. Ósemki znajdują się w tylnej części dziąsła, przez co są trudno dostępne podczas higieny jamy ustnej. Problemy ze szczotkowaniem są źródłem odkładania się ciężkiej próchnicy. Zęby mądrości trzeba też usunąć, jeśli w wyniku działania bakterii rozwinęły się ukryte stany zapalne. W takim przypadku należy jednak zaczekać na zagojenie się dziąseł, aby uniknąć krwawienia w jamie ustnej.
Jak przebiega operacja usunięcia ósemki?
Zabieg ekstrakcji zębów mądrości jest oczywiście przeprowadzany przez lekarza dentystę lub chirurga stomatologicznego. Usuwanie ósemki zazwyczaj trwa od 5 do 60 minut. Możliwe jest pozbycie się nawet dwóch ósemek podczas jednego zabiegu, ale ze względu na powikłania, to dentysta musi ocenić, czy nie ma do tego przeciwwskazań. Dla niektórych osób jednostronna operacja będzie lepsza, gdyż można po niej jeść po drugiej stronie bez odczuwania bólu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po kilku tygodniach trzeba będzie wybrać się na kolejny zabieg. Czasem można usunąć nawet cztery ósemki na jednym zabiegu, dzięki temu zmniejsza się czas gojenia oraz ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych i antybiotyków.
Sposób usuwania ósemek zależy od tego, czy są one odsłonięte i w większości wyrżnięte. Wtedy zabieg przebiega szybko i sprawnie, gdyż dentysta wyciąga zęby za pomocą specjalnych narzędzi. W przypadku trudniejszych operacji lekarz musi naciąć dziąsło nad zębem mądrości i oddzielić go od kości. Po zabiegu rany zostają zaszyte, a pacjent musi po pewnym czasie przyjść do gabinetu w celu usunięcia szwów z jamy ustnej. Czasem stosowane są szwy które same się rozpuszczą. Taka skomplikowana procedura dotyczy zazwyczaj zębów, które są przesunięte lub mają nietypowy kształt.
Czy ekstrakcja zębów mądrości boli?
Podczas wykonywania zabiegu ekstrakcji zębów mądrości pacjent zostaje znieczulony miejscowo lub ogólnie. Z tego powodu usuwanie ósemek zazwyczaj nie wiąże się z bólem. Odczuwalny może być jednak dyskomfort przez nieprzyjemny ucisk, towarzyszący zwłaszcza wyrywaniu zębów. Dla niektórych pacjentów nieprzyjemny może okazać się też dźwięk instrumentów, których używa stomatolog. Nienaturalne ruchy w jamie ustnej również bywają niepokojące, dlatego warto poprosić lekarza, aby wyjaśnił, jak będzie przebiegać cały zabieg.
Trzeba mieć na uwadze, że to stomatolog prowadzący decyduje o formie znieczulenia na podstawie indywidualnego przypadku danego pacjenta. Usuwanie ósemek w znieczuleniu ogólnym zazwyczaj przeprowadzane jest u osób z lękiem. Taki zabieg wiąże się jednak z dużym obciążeniem organizmu. Może powodować skutki uboczne takie jak bóle głowy, nudności, a także senność po zakończeniu operacji. Dlatego znieczulenie ogólne nie jest odpowiednie dla pacjentów z różnymi problemami zdrowotnymi.
Co jeść po wyrwaniu ósemki?
Po zabiegu ekstrakcji zębów mądrości należy przez pewien czas pamiętać o kilku istotnych zaleceniach. Przede wszystkim powinno się unikać palenia tytoniu oraz picia gorących napojów i alkoholu, ponieważ mogą one zakłócić proces gojenia się ran w jamie ustnej. W pierwszych dniach po usunięciu ósemki warto też nie przemęczać się i odpuścić intensywny wysiłek fizyczny. Odpoczynek zapobiega powstawaniu problemów takich jak wtórne krwawienie, a także sprzyja tworzeniu się nowej masy kostnej. Należy też pamiętać, aby do mycia zębów używać tylko miękkiej szczoteczki.
Jeśli chodzi o jedzenie, to po operacji zęba mądrości można jeść, jak tylko pacjent będzie na to gotowy. Przez pierwsze dni zaleca się jednak spożywanie miękkich pokarmów takich jak przeciery czy zupy. Grubsza żywność może gromadzić się w ranie, co zwiększy ryzyko infekcji i powstania stanów zapalnych. W przypadku ekstrakcji ósemki lekarze mówią też, aby unikać produktów mlecznych, gdyż zawarte w nich bakterie również zaburzają proces gojenia się ran.