Szczoteczka do zębów – jak wybrać odpowiednią?

Mycie zębów to czynność, którą powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie. Podstawowym narzędziem, które ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej, jest szczoteczka. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, jaki model znajduje się na półce w łazience. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie nie tylko dla zachowania higieny, ale także zdrowia. Jak znaleźć odpowiedni produkt? Czy warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną, czy lepiej zostać przy manualnej? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze.

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Niezależnie od tego, ile człowiek ma lat, mycie zębów stanowi podstawę dbania o higienę jamy ustnej. Dlatego wybierając szczoteczkę, warto zwrócić uwagę na kilka cech. Pierwszą z nich jest rozmiar główki. Jeśli będzie ona za duża, to dostęp do powierzchni zębów będzie ograniczony. Trudniejsze będzie też manewrowanie i wykonywanie niektórych ruchów. W konsekwencji niektóre miejsca nie będą myte. Szczoteczka do zębów powinna mieć też wystarczająco długą rączkę, która umożliwi wygodne trzymanie jej w dłoni.

Mając w głowie te wytyczne, można zdecydować się na konkretny model. Obecnie w prawie każdym sklepie z kosmetykami dostępne są szczoteczki magnetyczne, soniczne, elektryczne i manualne. Różnią się one oczywiście budową oraz trybem pracy. Z tego powodu przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z zaletami każdego rodzaju.

Manualna szczoteczka do zębów

Zarówno dzieci, jak i dorośli najczęściej stosują szczoteczki manualne. Zazwyczaj tego rodzaju produkty są wykonane z plastiku. Wyprofilowana rączka zakończona jest główką, która może mieć trzy różne rodzaje włosia:

  • miękkie – jest bardzo delikatne, dlatego idealnie sprawdza się dla osób, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub paradontozę,
  • średnie – jest to uniwersalny rodzaj, przeznaczony dla dzieci i dorosłych, którzy nie mają większych problemów z uzębieniem.
  • twarde – końcówki z takim włosiem używane są przez osoby borykające się z kamieniem nazębnym, a także przez nałogowych palaczy.

Przy wyborze konkretnego rodzaju szczoteczki do zębów należy kierować się wrażliwością dziąseł oraz stopniem zabrudzenia uzębienia. Jeśli nie jest się pewnym swojej decyzji, to warto skonsultować się z dentystą.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Ogromną zaletą elektrycznej szczoteczki do zębów jest to, że radzi sobie z zanieczyszczeniami o wiele lepiej od modeli manualnych. Obracająca się końcówka może wykonywać nawet kilka tysięcy ruchów na minutę. Jest to nieosiągalne w tradycyjnym trybie pracy. Szczoteczka elektryczna wyposażona jest w wymienną główkę. Dzięki temu można dopasować jej rodzaj idealnie do stanu zębów.

Warto zaznaczyć, że końcówki powinno wymieniać się co trzy miesiące. Dzięki temu mycie będzie dokładne i efektywne. Trzeba też pamiętać, że niewłaściwe korzystanie z urządzenia i zbyt mocne przyciskanie go do szkliwa może prowadzić do podrażnienia dziąseł i zniszczenia uzębienia. Decydując się na elektryczną szczoteczkę do zębów, należy korzystać ze specjalnych past o niskim współczynniku ścieralności RDA.

Soniczna szczoteczka do zębów

Dotychczas najbardziej zaawansowanym technologicznie modelem była szczoteczka soniczna. Może wykonywać nawet kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. Wyglądem przypomina zwykłą szczoteczkę manualną, ale jej główka zazwyczaj jest dłuższa, dzięki czemu obejmuje większą powierzchnię szkliwa. Tryb pracy tego urządzenia jest bardzo nietypowy. Końcówka emituje fale dźwiękowe, które powodują drgania włosia szczoteczki. Takie działanie sprawia, że mycie zębów jest dokładne, ponieważ zanieczyszczenia usuwane są nawet z trudnodostępnych miejsc.

Poprawnie używana soniczna szczoteczka do zębów jest delikatniejsza od elektrycznej. Przyzwyczajenie się do urządzenia nie powinno zająć dużo czasu. W sklepie należy jednak zwrócić uwagę też na specjalne pasty, które zminimalizują ryzyko uszkodzenia szkliwa.

Magnetyczna szczoteczka do zębów

Obecnie najnowocześniejszą szczoteczką i najbardziej zaawansowaną technologicznie jest tzw. szczoteczka 3D – magnetyczna. Łączy w sobie zalety wcześniejszych modeli tzn. szczoteczki elektrycznej i sonicznej – dzięki czemu ma naukowo udowodnioną najlepszą skuteczność w czyszczeniu zębów w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Najczęściej posiada podświetlany kolorystyczny system monitorowania jakości i czasu czyszczenia zębów, oraz istnieje możliwość połączenia z smartfonem aby móc indywidualnie kontrolować i korygować umiejętność mycia zębów.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Zarówno szczoteczki manualne, jak i końcówki do szczoteczek elektrycznych oraz sonicznych, należy wymieniać co około trzy miesiące. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zużyte główki nie zapewniają odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Podczas mycia zębów włosie ulega zniszczeniu i nie wykonuje swojej pracy poprawnie. Powyginane elementy nie usuwają zanieczyszczeń, co może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz innych chorób. Co więcej, stara szczoteczka do zębów może stać się siedliskiem wielu grzybów i bakterii. Wymiana końcówek jest też podyktowana względami estetycznymi.

Jak przechowywać szczoteczkę do zębów?

W wielu domach szczoteczki do zębów znajdują się tuż przy umywalce. Jest to jednak niebezpieczne, ponieważ końcówka może się łatwo zabrudzić. Aerozol powstający podczas spłukiwania wody w toalecie oraz normalna wilgoć obecna w łazience jest czynnikiem, który sprzyja rozwijaniu się wielu drobnoustrojów. Mają one negatywny wpływ na higienę jamy ustnej i mogą powodować różne schorzenia. Dlatego najlepszym sposobem przechowywania każdego rodzaju szczoteczki do zębów jest umieszczanie jej w zamykanej szafce włosiem do góry. Końcówka jest wtedy odpowiednio zabezpieczona. Włosie może szybko wysychać, dzięki czemu ryzyko pojawienia się bakterii i grzybów maleje.

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza?

Wiele badań potwierdza wyższość szczoteczki elektrycznej nad manualną. Modele soniczne są sprawdzonymi produktami, jednak najnowszy technologicznie rodzaj szczoteczek magnetycznych 3d, łączy w sobie ruchy drgające włosia (tak jak szczoteczki soniczne) z ruchami półobrotowymi (tak jak szczoteczki elektryczne). Najnowsze artykuły naukowe wskazują na najbardziej skuteczne oczyszczanie przez szczoteczki magnetyczne 3D. Można jednak się zgodzić, że wszystkie urządzenia na prąd znacznie ułatwiają mycie zębów. Nowoczesne rodzaje szczoteczek magnetycznych 3D, sonicznych czy elektrycznych wyposażone są w zaawansowane rozwiązania. Mają różne tryby pracy, mierzą czas czyszczenia, kontrolują siłę nacisku, a nawet przypominają, za ile dni powinno się wymienić końcówkę.

Należy pamiętać, że inteligentne modele szczoteczek do zębów jedynie wspomagają skuteczną higienę jamy ustnej. Kluczowym czynnikiem pozostaje regularność stosowania. Trzeba mieć też świadomość, że nie każdy rodzaj urządzenia będzie odpowiedni. Przy wyborze trzeba uwzględnić zdrowie dziąseł, wrażliwość zębów oraz obecność innych schorzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze stomatologiem przed wizytą w sklepie.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]