Strefa Pacjenta

Jak mieć zawsze świeży oddech?

Świeży oddech jest czymś o co dba się każdego dnia od najmłodszych lat. Chociaż to całkiem niewidoczny aspekt – ma ogromne znaczenie, dlatego że wpływa na poczucie komfortu i zwiększa pewność siebie w relacjach interpersonalnych. Przyjemny lub neutralny oddech jest aspektem ważnym zarówno dla samego posiadacza, jak i osób wokół niego. Czy jest recepta na świeży oddech?

Świeży oddech – co go zaburza?

Nieświeży oddech to naturalny stan rzeczy, np. rano po samym przebudzeniu. Inną powszechną przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być spożycie posiłku, który pozostawia smak w ustach. Dodatkowe aspekty, które mają znaczenie to, np. stosowana dieta, palenie tytoniu, skutek działania niektórych leków. Jeśli nieprzyjemna woń jest spowodowana takimi czynnikami – zwykle nietrudno jest się jej pozbyć. Wystarczy umyć zęby lub użyć specjalnego płynu do płukania, by zniwelować przykry zapach z jamy ustnej.

Halitoza – patologiczny stan jamy ustnej

Dużo trudniej jest, jeśli brzydki zapach z jamy ustnej utrzymuje się przez długi czas i trudno o nim zapomnieć. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze schorzeniem zwanym halitozą. Halitoza utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na obraz siebie. Może negatywnie wpłynąć na samoocenę co zwykle odbija się na jakości relacji interpersonalnych. Opisywana jednostka choroba może wystąpić u osób w każdym wieku – u dzieci, dorosłych jak i osób w starszym wieku. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia halitozy są:

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
 • zły stan uzębienia i choroby zębów (m.in. kamień nazębny, próchnica, kandydoza),
 • stany zapalne dróg oddechowych (migdałków, zatok),
 • choroby układu pokarmowego (refluks, choroba wrzodowa żołądka),
 • choroba nowotworowa jamy ustnej, jamy nosowej oraz płuc,
 • nieleczona cukrzyca,
 • niewydolność wątroby.

W przypadku niemożności poradzenia sobie z długo utrzymującym się, nieświeżym oddechem, należy szukać porady i pomocy specjalisty. Stomatolog czy lekarz rodzinny to specjaliści, do których warto się udać, by odnaleźć przyczynę nieprzyjemnej woni z ust. Znalezienie przyczyny umożliwi ukierunkowany proces leczenia i poradzenie sobie z uciążliwym problemem. Zdiagnozowanie halitozy może wiązać się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu medycznego. Co więcej, jeśli stomatolog będzie podejrzewał, że przyczyna nieświeżego oddechu leży poza jamą ustną – z pewnością skieruje pacjenta do innego specjalisty, który pomoże zdiagnozować powód. Pomocny w znalezieniu podłoża problemu często okazuje się laryngolog lub gastrolog.

Świeży oddech – szybkie i skuteczne sposoby

Jeśli nieświeży oddech nie jest spowodowany złym stanem organizmu to istnieje kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z nim.

 • Mycie zębów, najlepiej z użyciem miętowej pasty, która na długo pozostawia przyjemny zapach w jamie ustnej. Duży wybór past do zębów dostępny jest zarówno w sklepach jak i aptekach.
 • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej – przepłukanie ust po samym umyciu zębów przyczyni się do utrzymania świeżego oddechu jeszcze dłużej.
 • Używanie bezcukrowych gum do żucia – jest to szybka i wygodna opcja dla osób, które są poza domem i spożywają posiłek o intensywnym zapachu.
 • Wyposażenie się w nić dentystyczną – można ją stosować po spożytym posiłku, aby pozbyć się resztek pokarmowych z jamy ustnej. Przy czyszczeniu zębów nicią należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie narazić się na zbędny ból i uszkodzenie dziąseł.

Świeży oddech – stan do osiągnięcia

Codzienne utrzymanie świeżego oddechu to także zadbanie o odpowiednią dietę i ograniczenie spożywania alkoholu. Niezwykle ważna jest również dbałość o nawodnienie – w przypadku osoby dorosłej odpowiednia ilość wody waha się od 1,5l do 2l. Istnieje mnóstwo czynników wpływających na zapach z jamy ustnej. Tak samo jest mnóstwo sposobów na to, żeby przez długi czas cieszyć się świeżym oddechem. Wprowadzenie do swojego życia nowych nawyków może diametralnie wpłynąć na jakość oddechu a co za tym idzie – na samopoczucie. Gra jest warta świeczki!

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]