Blog

Jak mieć zawsze świeży oddech?

Świeży oddech jest czymś o co dba się każdego dnia od najmłodszych lat. Chociaż to całkiem niewidoczny aspekt – ma ogromne znaczenie, dlatego że wpływa na poczucie komfortu i zwiększa pewność siebie w relacjach interpersonalnych. Przyjemny lub neutralny oddech jest aspektem ważnym zarówno dla samego posiadacza, jak i osób wokół niego. Czy jest recepta na świeży oddech?

 

Świeży oddech – co go zaburza?

 

Nieświeży oddech to naturalny stan rzeczy, np. rano po samym przebudzeniu. Inną powszechną przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być spożycie posiłku, który pozostawia smak w ustach. Dodatkowe aspekty, które mają znaczenie to, np. stosowana dieta, palenie tytoniu, skutek działania niektórych leków. Jeśli nieprzyjemna woń jest spowodowana takimi czynnikami – zwykle nietrudno jest się jej pozbyć. Wystarczy umyć zęby lub użyć specjalnego płynu do płukania, by zniwelować przykry zapach z jamy ustnej.

 

Halitoza – patologiczny stan jamy ustnej

 

Dużo trudniej jest, jeśli brzydki zapach z jamy ustnej utrzymuje się przez długi czas i trudno o nim zapomnieć. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze schorzeniem zwanym halitozą. Halitoza utrudnia codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływa na obraz siebie. Może negatywnie wpłynąć na samoocenę co zwykle odbija się na jakości relacji interpersonalnych. Opisywana jednostka choroba może wystąpić u osób w każdym wieku – u dzieci, dorosłych jak i osób w starszym wieku. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia halitozy są:

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
 • zły stan uzębienia i choroby zębów (m.in. kamień nazębny, próchnica, kandydoza),
 • stany zapalne dróg oddechowych (migdałków, zatok),
 • choroby układu pokarmowego (refluks, choroba wrzodowa żołądka),
 • choroba nowotworowa jamy ustnej, jamy nosowej oraz płuc,
 • nieleczona cukrzyca,
 • niewydolność wątroby.

W przypadku niemożności poradzenia sobie z długo utrzymującym się, nieświeżym oddechem, należy szukać porady i pomocy specjalisty. Stomatolog czy lekarz rodzinny to specjaliści, do których warto się udać, by odnaleźć przyczynę nieprzyjemnej woni z ust. Znalezienie przyczyny umożliwi ukierunkowany proces leczenia i poradzenie sobie z uciążliwym problemem. Zdiagnozowanie halitozy może wiązać się z przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu medycznego. Co więcej, jeśli stomatolog będzie podejrzewał, że przyczyna nieświeżego oddechu leży poza jamą ustną – z pewnością skieruje pacjenta do innego specjalisty, który pomoże zdiagnozować powód. Pomocny w znalezieniu podłoża problemu często okazuje się laryngolog lub gastrolog.

 

Świeży oddech – szybkie i skuteczne sposoby

 

Jeśli nieświeży oddech nie jest spowodowany złym stanem organizmu to istnieje kilka skutecznych sposobów na poradzenie sobie z nim.

 • Mycie zębów, najlepiej z użyciem miętowej pasty, która na długo pozostawia przyjemny zapach w jamie ustnej. Duży wybór past do zębów dostępny jest zarówno w sklepach jak i aptekach.
 • Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej – przepłukanie ust po samym umyciu zębów przyczyni się do utrzymania świeżego oddechu jeszcze dłużej.
 • Używanie bezcukrowych gum do żucia – jest to szybka i wygodna opcja dla osób, które są poza domem i spożywają posiłek o intensywnym zapachu.
 • Wyposażenie się w nić dentystyczną – można ją stosować po spożytym posiłku, aby pozbyć się resztek pokarmowych z jamy ustnej. Przy czyszczeniu zębów nicią należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie narazić się na zbędny ból i uszkodzenie dziąseł.

 

Świeży oddech – stan do osiągnięcia

Codzienne utrzymanie świeżego oddechu to także zadbanie o odpowiednią dietę i ograniczenie spożywania alkoholu. Niezwykle ważna jest również dbałość o nawodnienie – w przypadku osoby dorosłej odpowiednia ilość wody waha się od 1,5l do 2l. Istnieje mnóstwo czynników wpływających na zapach z jamy ustnej. Tak samo jest mnóstwo sposobów na to, żeby przez długi czas cieszyć się świeżym oddechem. Wprowadzenie do swojego życia nowych nawyków może diametralnie wpłynąć na jakość oddechu a co za tym idzie – na samopoczucie. Gra jest warta świeczki!

 

ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska

Powiązane tematy

Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe     Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, która ma za zadanie poprawę wyglądu nie tylko zębów, ich koloru czy kształtu, ale też samych rysów twarzy. Jedną z wielu zalet pięknego i zdrowego uśmiechu jest choćby to, jak bardzo zwiększa on pewność siebie. Stomatologia estetyczna to świetny sposób na odzyskanie blasku zębów, pozbycie się […]

Czytaj więcej

Most protetyczny

Most protetyczny

Czytaj więcej

Komputerowe projektowanie uśmiechu DSD 3D

Nowoczesna technologia przygotowania „wizualnego planu leczenia” pozwalająca pacjentowi zobaczyć, jak będzie wyglądał jego uśmiech po zakończeniu leczenia.

Czytaj więcej