Jak wybrać pastę do zębów?

O stan uzębienia i zdrowie jamy ustnej dba się codziennie. Najprostszą metodą na odświeżenie oraz redukcję nieprzyjemnego oddechu jest szczotkowanie zębów z dodatkiem specjalnej pasty. Szczoteczki do zębów, nici dentystyczne oraz różne rodzaje past są dostępne zarówno w aptekach, większych marketach, jak i zwyczajnych sklepikach osiedlowych. W natłoku dostępnych produktów konsumenci często sięgają po produkty, które odpowiadają ich potrzebom finansowym. Warto pamiętać, że pasty zawierają w swoim składzie odmienne składniki, dlatego też nie każdy produkt będzie odpowiedni dla wszystkich. Planując zakup produktu, który ma okazać się skuteczny do higieny jamy ustnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na własne potrzeby oraz ewentualne przypadłości.

Najlepsza pasta – czyli jaka?

Czy najdroższa na sklepowej półce pasta do mycia zębów, to ta odpowiednia? Z pewnością nie! Każdy człowiek posiada inne skłonności i predyspozycje do różnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Wybierając środek do mycia zębów, należy zwrócić uwagę na to, z czym aktualnie boryka się konkretna osoba. Dla wielu osób przy szczotkowaniu najważniejsza jest redukcja nieświeżego oddechu oraz usunięcie resztek jedzenia i osadów z powierzchni zębów. Wybór właściwej pasty jest dużo bardziej skomplikowany, jeśli ktoś doświadcza pewnych schorzeń lub stanów patologicznych w obrębie jamy ustnej. Wtedy warto postawić na mycie zębów z użyciem odpowiedniego środka. Najczęstsze problemy, na które pacjenci skarżą się na fotelu dentystycznym to:

 • nadwrażliwość zębów,
 • krwawiące dziąsła,
 • zalegający kamień nazębny,
 • suchość jamy ustnej,
 • stany zapalne spowodowane próchnicą zębów.

Wybór past powinien opierać się na minimalizowaniu ryzyka wystąpienia dolegliwości u osób, które wykazują w stosunku do nich naturalne tendencje.

Rodzaje past do mycia zębów – jakie są najpopularniejsze?

Środki do mycia zębów zawierają różne składniki, dlatego też warto być świadomym swoich indywidualnych potrzeb. Odmienny skład past sprawia, że środki do higieny jamy ustnej mogą przynosić nieco inny efekt. Jakie są najpopularniejsze rodzaje past dostępne na rynku?

 • Pasty odświeżające – skutecznie redukują nieświeży oddech.
 • Pasty przeciwpróchnicze – usuwają osady oraz zawierają fluor, który jest kluczowym składnikiem w walce z próchnicą.
 • Produkty wybielające zęby – usuwają osady z płytki nazębnej oraz rozjaśniają zęby.
 • Pasty zmniejszające nadwrażliwość zębów – działają na zęby uszczelniając kanaliki zębinowe substancjami mineralnymi i zmniejszają reakcję np. na zimno
 • Pasty zmniejszające krwawienie z dziąseł – ich dodatkowe działanie na dziąsła zmniejsza stany zapalne dziąseł zmniejszając obrzęk dziąseł i tym samym hamując krwawienie z dziąseł.
 • Pasty przeciw kamieniowi – ma bardziej ścierne właściwości w stosunku do past regularnych.
 • Pasty remineralizujące – są doskonałe w przypadku zniszczonego szkliwa zębów.
 • Pasty naturalne – w swoim składzie mają głównie składniki naturalne (zioła, minerały).

Skład past – co zawierają najpopularniejsze środki do mycia?

Skuteczne czyszczenie płytki nazębnej jest możliwe dzięki zawartości substancji chemicznych. To, że pasty wybielają zęby, zmniejszają krwawienie dziąseł lub spełniają inne potrzeby pacjenta, jest uwarunkowane odpowiednim doborem składników. Środki, które są w nich zawarte, skutecznie ścierają osady i polerują delikatne szkliwo. Dodatek składników o właściwościach pieniących oraz smakowych sprawia, że szczotkowanie przebiega sprawnie, a po umyciu zębów w jamie ustnej pozostaje przyjemny posmak i zapach. Wybór właściwej pasty wbrew pozorom nie należy do najprostszych decyzji – większość osób nie zna działania poszczególnych jej komponentów na ogólny stan uzębienia. Na szczęście informacja, dla kogo jest przeznaczony konkretny produkt, zwykle widnieje na opakowaniu. Najważniejsze jest, by przy wyborze środka do czyszczenia zębów uwzględnić swoje dolegliwości. Jeśli to nie jest wystarczające – warto dopytać zaufanego stomatologa podczas rutynowej kontroli o to, która z past zapewni zdrowie jamy ustnej.

Pasty wybielające – czy są skuteczne?

Jednym z najpopularniejszych rodzajów środków do czyszczenia zębów są pasty, które wybielają zęby. Z pewnością jest to alternatywa dla klasycznego wybielania zębów metodami gabinetowymi. Taki produkt jest wybierany przez dużą część społeczeństwa, dlatego że umożliwia utrzymanie lub odzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Na ten typ produktów powinny uważać osoby, które mają wrażliwe zęby, dlatego że składniki aktywne w paście mogą zwiększyć wrażliwość na zimno (powietrze, napoje) oraz wpływać na podrażnienie delikatnych dziąseł. Pasty wybielające najczęściej są wzbogacone w aktywny węgiel, krzemionkę i proszek perłowy – to dzięki tym składnikom skutecznie usuwane są przebarwienia.

Wybór past – konsultacja ze specjalistą

Duża liczba środków do czyszczenia zębów może wprowadzać klientów w zakłopotanie. Dodatkowo licznie dostępne pasty istotnie różnią się ceną. Jeśli konkretna osoba zna swoje dolegliwości i potrzeby, to powinna postawić na pastę, która zmniejszy stany patologiczne występujące w obrębie jamy ustnej. W przypadku dużych wątpliwości warto skonsultować swoje zakupy ze stomatologiem – lekarz z pewnością doradzi, który produkt do pielęgnacji zębów będzie najlepszy.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]