Nowoczesne implanty – czym jest augmentacja kości?

Jednym z warunków powodzenia leczenia implantologicznego jest dobry stan tkanki kostnej w miejscu umieszczenia nowego zęba. Niestety u niektórych pacjentów mogą wystąpić tzw. zaniki kostne. Ich obecność wymaga przeprowadzenia dodatkowego zabiegu, czyli augmentacji kości. Czym jest ta innowacyjna metoda? Sprawdź, jak przebiega leczenie implantologiczne i dowiedz się więcej o zabiegu regeneracji kości.

Implanty – dlaczego należy uzupełniać ubytki zębowe?

Już po kilku tygodniach od utraty zęba dochodzi do częściowego zaniku kości. U każdego pacjenta proces ten może przebiegać w inny sposób, ale trzeba liczyć się z tym, że szybkie działanie ma duże znaczenie. Brak nawet jednego zęba może spowodować poważne zmiany w łuku zębowym, które mogą doprowadzić do dalszego zaniku kości i rozwoju chorób stawów skroniowo-żuchwowych. Oprócz tego ubytki mogą spowodować:

  • nachylenie innych zębów i asymetrię uśmiechu,
  • rozchwianie uzębienia,
  • rozwój bakterii i stanów zapalnych,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • zaburzenia zgryzu, ścieranie szkliwa oraz choroby przyzę

Najlepszą metodą uzupełniania braków w naturalnym uzębieniu są implanty. Są trwałe, bezpieczne dla organizmu, funkcjonalne, a w dodatku estetyczne. Dlatego mimo złożoności leczenia warto zdecydować się na implantację.

Czym jest augmentacja kości?

Zabieg zwany przez lekarzy i pacjentów regeneracją lub odbudową kości polega na wypełnieniu ubytków kostnych szczęki i żuchwy. Celem takiego leczenia jest rekonstrukcja brakującej tkanki kostnej w miejscu, w którym ma znaleźć się nowy ząb. Augmentacja kości może być przeprowadzana z użyciem różnego rodzaju materiałów. Do tych najczęściej stosowanych zalicza się np.:

  • kość autogenną – pobierana jest bezpośrednio od pacjenta, zazwyczaj z okolicy żuchwy,
  • kość homogenna – materiał pochodzący od dawców, przekazywany przez tzw. banki kości,
  • ksenograft – specjalnie przygotowana i przetworzona kość pochodzenia zwierzęcego,
  • materiały alloplastyczne – syntetyczne materiały pochodzące ze źródeł organicznych lub nieorganicznych.

Za najlepszą metodę uznaje się wykorzystanie tkanki własnej pacjenta, ale każdy z wymienionych materiałów jest skuteczny i powszechnie stosowany. Najlepiej skontaktować się ze stomatologiem, który dokładnie opisze problem i doradzi wskazaną metodę odbudowy kości.

Jak przebiega zabieg augmentacji kości?

Zabieg regeneracji kości składa się z kilku etapów. Można więc spodziewać się, że leczenie wymaga czasu. Na początku konieczne jest oczywiście przeprowadzenie diagnostyki obrazowej, dzięki której lekarz jest w stanie ocenić stan tkanki kostnej pacjenta. Wtedy określa się też najlepszy sposób odbudowy. W przypadku, kiedy przeszczep autogenny nie jest możliwy, stomatolog zaleca inną metodę.

Augmentacja kości przeprowadzana jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent odczuwa tylko minimalny dyskomfort. Jeśli do regeneracji wykorzystana ma być kość autogenna, to po rozpoczęciu zabiegu lekarz dokonuje przeszczepu. Wybrany materiał zostaje wprowadzony we właściwe miejsce po wcześniejszym odpreparowaniu płata błony śluzowej i tkanki okostnej. Następnie pokrywa się go specjalną membraną, która pełni funkcję ochronną. Na końcu lekarz zakłada opatrunek.

O czym pamiętać po zabiegu augmentacji kości?

Trzeba zaznaczyć, że wszczepiony w szczękę lub żuchwę materiał ulega przebudowie przez co najmniej kilka miesięcy. Proces ten może wydłużyć się nawet do pół roku. W tym czasie pacjent musi bezwarunkowo przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Konieczne jest stosowanie odpowiednich leków oraz dbanie o higienę jamy ustnej. Obowiązkowe są też wizyty kontrolne. Po zakończonej regeneracji kości można przejść do implantacji.

Kiedy konieczna jest regeneracja kości?

Augmentacja kości wykonywana jest zazwyczaj przed rozpoczęciem implantacji. Zabieg ten jest więc konieczny, jeśli zanik kości u pacjenta jest na tyle zaawansowany, że nie można skutecznie wszczepić implantu. Najczęściej do nadmiernego zaniku kości mamy doczynienia kiedy:

  • doszło do zniszczenia i utraty tkanek kostnych w wyniku chorób przyzębia,
  • pacjent przeszedł ekstrakcję zęba lub zębów,
  • zaobserwowano zaawansowane zmiany okołowierzchołkowe.

Trzeba zaznaczyć, że zabieg regeneracji kości nie ma na celu jedynie umożliwienia wszczepienia implantu. Odbudowa chroni też przed licznymi negatywnymi konsekwencjami zaniku tkanki kostnej, do których należą m.in. zmiany w budowie wyrostka zębodołowego szczęki i żuchwy. Warto więc zawczasu zgłosić się do stomatologa. Dzięki temu można uniknąć poważnych schorzeń i cieszyć się zdrowiem jamy ustnej przez długi czas.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]