Implant zęba – ile kosztuje?

Implantologia jest jedną z najbardziej nowoczesnych gałęzi współczesnej stomatologii. Rozwiązania, które oferuje, pozwalają na skuteczne pozbycie się braków w uzębieniu. Implanty są alternatywą dla klasycznych protez ruchomych, jednak mają nad nimi znaczną przewagę – są uznawane za praktyczniejsze i dużo bardziej funkcjonalne. Co więcej, posiadanie implantów nie powoduje u pacjentów żadnego dyskomfortu oraz należy do jednej z najtrwalszych metod na uzupełnienie braków zębowych. W trakcie wyboru implantów pacjenci często zastanawiają się nad przyczyną ogromnego zróżnicowania cen rynkowych –  na całkowity koszt tej procedury medycznej wpływa wiele niezależnych czynników.

Czym jest implant?

Implantem określa się tytanową śrubę, którą można wszczepić w kość szczęki lub żuchwy – taki element pozwala na zastąpienie utraconego z różnych powodów korzenia zęba. Warto podkreślić, że zabiegi implantologii są w pełni bezpieczne i przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów. Wszczepienie implantu umożliwia zamocowanie na nim specjalnej korony porcelanowej, która zastępuje utracony ząb. Materiały wykorzystywane do implantologii są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale przede wszystkim bezpieczne dla właściciela i w pełni tolerowane przez ludzki organizm. Należą do nich:

  • tytan i cyrkon – główne tworzywo, z którego powstają implanty,
  • akryl, porcelana, cyrkon, metal – służące do produkcji mostów i koron.

Wybór implantów – jak podjąć decyzję?

Decydując się na wybór implantów, należy liczyć się z dość sporym wydatkiem. Mimo to na rynku można spotkać się z niezwykle zróżnicowanymi cenami za uzupełnienie luk zębowych. Całkowity koszt tej usługi medycznej zależy m.in. od:

  • rodzaju protezy zębowej (zarówno implantów, jak i korony),
  • ilości braków w uzębieniu,
  • doświadczenia implantologa oraz reputacji konkretnej kliniki stomatologicznej,
  • zastosowanych metod wszczepiania,
  • lokalizacji,
  • ogólnego stanu jamy ustnej pacjenta oraz korzeni zębów.

Zanim stomatolog zaproponuje pacjentowi jakiekolwiek rozwiązania implantologiczne, przeprowadza szereg istotnych czynności diagnostycznych, które pomagają ukierunkować go w stronę najlepszej dla pacjenta metody. Takie decyzje następują zwykle na wstępnej konsultacji implantologicznej, podczas której lekarz tworzy szczegółowy plan leczenia i szacowany kosztorys całego zabiegu. Dzięki temu pacjent zna przybliżoną wartość wydatku i łatwiej rozplanować mu dysponowanie funduszami.

Jakie są ceny implantów?

Ceny za wstawienie nowego zęba mogą wahać się od kilkuset złotych (zęby wkręcane) do 5 tysięcy złotych (implant cyrkonowy). Dla porównania – średni koszt wstawienia implantu tytanowego w Polsce wynosi 3373,13 zł. Jak łatwo zauważyć, rozbieżność cen w dużej mierze zależy od rodzaju materiału wykorzystywanego do produkcji implantu i korony. Konkretne tworzywa mogą różnić się w kontekście osiąganego efektu wizualnego – droższe materiały zwykle gwarantują wygląd zupełnie naturalnego zęba. Warto podkreślić, że cenniki za wykonanie tej samej usługi różnią się w poszczególnych województwach – w procesie szukania odpowiedniej kliniki w Polsce, należy zwrócić uwagę na konkretną lokalizację, dzięki której można poznać szacunkowy koszt całej procedury medycznej na danym terenie. Według statystyk ceny za usługi implantologiczne są nieco wyższe na terenie zachodniej Polski.

Inwestycja w wysokiej jakości implanty stomatologiczne

W wyborze konkretnych implantów z pewnością może pomóc doświadczony implantolog, który po dokładnym wywiadzie i zbadaniu problemu poznaje prawdziwe potrzeby lub przykre kompleksy pacjenta. Wstawienie nowych zębów dla wielu osób jest szansą na odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu. Warto pamiętać, że po zabiegu pacjent musi wykazywać się dużą sumiennością – do jego zadań należy m.in. dokładne nitkowanie zębów w okolicy wstawionego implantu oraz regularne odwiedzanie higienistki stomatologicznej. Dzięki dostępności wielu różnych rodzajów implantów każdy może wybrać rozwiązanie dobre dla siebie, które nie będzie zagrożeniem dla posiadanego budżetu.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]