Cyfrowe implanty natychmiastowe – odbudowa zęba w jeden dzień!
Obecnie odbudowa zębów za pomocą implantów jest popularnym zabiegiem dentystycznym, jednak nie wszyscy pacjenci wiedzą, że istnieje kilka rodzajów tego typu uzupełnień. Tradycyjne elementy z pełnym łukiem zębowym nie są już jedyną opcją. Implanty dentystyczne nawigowane cyfrowo to innowacyjne rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym charakteryzują się te uzupełnienia? Jak przebiega zabieg implantacji? Dowiedz się, kiedy możliwa jest natychmiastowa odbudowa zęba i jak wygląda proces leczenia.
Implantoprotetyka cyfrowa – co to?
Dziedziną stomatologii, która zajmuje się odbudową zębów za pomocą implantów, jest implantoprotetyka cyfrowa. Specjaliści działający w jej obszarze są w stanie uzupełnić pojedyncze luki, ale także zrekonstruować całe uzębienie. Cały proces leczenia odbywa się przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, dzięki którym można wykonać mosty i korony metodą komputerową. Implantoprotetyka cyfrowa pozwala przywrócić piękny uśmiech i zapewnia większy komfort niż protezy ruchome.
Wszczepienie implantu w jeden dzień – czy to możliwe?
Cyfrowe implanty natychmiastowe umieszczane i odbudowywane są w ciągu jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Natychmiastowe uzupełnienia protetyczne są zazwyczaj odbudowami rehabilitacyjnymi, aby umożliwić gojenie się danego obszaru jamy ustnej. Kilka miesięcy później zastępowane są stałymi uzupełnienia ceramicznymi. Oznacza to, że możliwe jest wykonanie procedur zabiegowych jednego dnia, tak aby pacjent nie był nigdy bez zębów. Odpowiednio przygotowany zabieg pozwala na przyjęcie pacjenta np z resztkowym uzębieniem, przeprowadzenie niezbędnych procedury rekonstrukcyjnych, a następnie pacjent wychodzi z gabinetu z nowymi mostami protetycznymi na implantach. Dodatkowo nowoczesna technologia umożliwia w przypadku złych warunków kostnych na regeneracje kości przy pomocy cyfrowych bloków kostny. Bloki te są wytwarzane w banku tkanek na podstawie trójwymiarowych projektów brakującej kości, powstałych na bazie prześwietlenia RTG CBCT (rodzaj trójwymiarowego RTG).
Jakie są zalety cyfrowych implantów natychmiastowych?
Leczenie przy użyciu cyfrowych implantów natychmiastowych zaczyna się od zaprojektowania przyszłego zęba przed zabiegiem. Skan umożliwia wykonanie precyzyjnej prowadnicy chirurgicznej, tzw. szablony implantologicznego, który znacznie zmniejsza inwazyjność całego procesu. Rana będzie szybciej się goić, a pacjent będzie odczuwał tylko lekki dyskomfort.
Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy będzie kwalifikował się do założenia cyfrowych implantów natychmiastowych. Aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, należy udać się na konsultację dentystyczną. Specjalista od implantologii z pewnością zaleci odpowiednie leczenie.
Jak przebiega diagnostyka cyfrowa?
Aby implant dobrze spełniał swoje zadanie, powinien mieć odpowiednią długość, szerokość i wysokość. Musi być też umieszczony we właściwym miejscu w kości. Jego rodzaj oraz sposób implantacji uzależnione są od indywidualnych warunków zabiegowych. Zarówno żuchwa, jak i szczęka mają swoje ograniczenia wynikające z ich anatomii oraz zmian powstałych w wyniku różnych procesów fizjologicznych i patologicznych. Dlatego przed zabiegiem wykonuje się kilka badań diagnostycznych:
- tomografię komputerową,
- skanowanie jamy ustnej,
- przygotowanie i wykonanie szablonu chirurgicznego.
Czym jest ząb tymczasowy?
Korona tymczasowa zastępuje ząb w trakcie oczekiwania na ukończenie osseintegracji implantu z kością. Stosowana jest w okresie gojenia, jako rozwiązanie przejściowe. Tymczasowa korona albo most (kompleks kilku koron) pozwala na natychmiastową rekonstrukcję funkcji i estetyki w jeden dzień. Uśmiech pacjenta wygląda estetycznie, nawet jeśli leczenie nie zostało jeszcze zakończone. Po wygojeniu dziąsła i implantów, następuje zdjęcie korony tymczasowej oraz zakłada się łącznik i ostateczne uzupełnienie protetyczne.
Kiedy stosuje się zęby tymczasowe?
Jeśli po usunięciu zęba pacjent nie chce czekać na wygojenie implantu z widocznym brakiem zęba, wtedy korona tymczasowa jest idealnym rozwiązaniem. Może ona zostać osadzona podczas jednej wizyty. W oczekiwaniu na ukończenie zabiegu rana goi się, a czasowe uzupełnienie kształtuje dziąsło, które w przyszłości będzie otaczać zęba. Podczas wizyty, wszczepiany jest implant, a następnie dostosowuje się łącznik implantologiczny i osadza koronę tymczasową. Pacjent może się wtedy cieszyć uzębieniem wyglądającym jak naturalne.
Korona tymczasowa – z czego jest wykonana?
Wszystkie uzupełnienia zębów wykonywane są z bezpiecznego dla człowieka tworzywa. Materiał jest plastyczny, a jednocześnie wyjątkowo trwały. Jego kolor dostosowuje się do naturalnej barwy uzębienia. Koronę tymczasową można umieszczać zarówno w górnym, jak i dolnym łuku. Takie rozwiązanie sprawia, że pacjent po zabiegu implantacji może cieszyć się pięknym uśmiechem bez wad. Oczekiwanie na stałe uzupełnienie jest wtedy znacznie przyjemniejsze.
Jak dbać o koronę tymczasową?
Tymczasowe uzupełnienie zęba nie jest tak trwałe, jak uzupełnienie ostateczne na wygojonym implancie. Bardzo często korona tymczasowa na implancie pełni funkcję estetyczne i nie powinna być nadmiernie obciążana aby nie zaburzyć procesu wgajania implantu. Dlatego w trakcie leczenia najlepiej unikać żucia twardych lub lepkich pokarmów. Produkty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, to:
- steki oraz inne twarde mięsa,
- gumy do żucia,
- karmel,
- twarde i chrupiące owoce oraz warzywa,
- czerwone wino i soki barwiące,
- twarde pieczywo.
Negatywny wpływ na utrzymanie implantu w miejscu mogą mieć też bardzo gorące i zimne dania.
Czyszczenie korony tymczasowej – o czym pamiętać?
Dbanie o koronę tymczasową wymaga szczególnej uwagi. Podczas szczotkowania lub nitkowania należy uważać, aby nie przemieścić uzupełnienia. Konieczne są delikatne ruchy i zamiana elektrycznej szczoteczki na zwykłą. Oczywiście bardzo ważne jest też zachowanie regularności higieny jamy ustnej. Dzięki temu obszar wokół korony tymczasowej będzie dokładnie oczyszczony.

Skontaktuj się
i umów na wizytę
ul. Piątkowska 133
60-648 Poznań
Polska
Powiązane tematy

PERIODONTOLOGIA
Periodontologia Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia (tkanek otaczających zęby) i błony śluzowej. Nieleczona choroba przyzębia ( periodontopatia) prowadzi do utraty zębów. Periodontopatia tak jak cukrzyca, otyłość zaliczana jest do chorób społecznych. Zaawansowane zapalenie przyzębia stanowi szóstą najczęściej występującą chorobę na świecie i dotyczy 11,2% ogółu populacji. Do chorób przyzębia zaliczamy: zapalenie dziąseł (gingivitis), zapalenie […]

Protezy Biofunkcjonalne BPS
Protezy BPS klasy premium są to protezy biofunkcjonalne, wykonywane w najbardziej zaawansowanych technologicznie specjalistycznych urządzeniach protetycznych oraz z najwyższej jakości nowoczesnych materiałów.