Co robić, gdy boli ząb?

Ból zęba to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia oraz spokojny sen w nocy. W niektórych przypadkach może nawet powodować gorączkę. Niekiedy promieniuje do ucha, skroni, szyi lub tylnej części głowy. Staje się wtedy na tyle dokuczliwy, że uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek aktywności. Pojawia się zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie i zmusza do brania leków lub męczenia się przez długi czas. Jest to na tyle popularna dolegliwość, że warto dowiedzieć się, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.

Czym jest ból zęba?

Ból zęba, jak każda inna dolegliwość tego typu, jest reakcją organizmu na bodziec zewnętrzny. W przypadku jamy ustnej będą one powodowane przede wszystkim spożywaniem pokarmów i napojów. Najbardziej dokuczliwa może być temperatura posiłków. Dotyczy to zarówno bardzo ciepłych, jak i zimnych produktów. Poza tym bolesność może być skutkiem uszkodzenia zębów lub reakcji chemicznej w jamie ustnej. Dużym zagrożeniem jest też biologiczne zakażenie bakteryjne.

Pulsujący ból zęba jest reakcją na kontakt bodźca z zębiną. Przy poprawnym stanie uzębienia jest ona osłonięta i chroniona przed niebezpiecznymi czynnikami przez szkliwo. Zębina jest tkanką bardzo podatną na ból, ponieważ posiada tzw. wypustki odontoblastów. Kiedy jest odsłonięta, staje się wrażliwa na wszystkie bodźce. Jest to zazwyczaj skutkiem choroby próchnicowej, która powoduje degradację szkliwa. Inną przyczyną mogą być różne urazy mechaniczne np. ukruszenia lub złamania korony zęba.

Pulsujący ból zęba — co robić?

Wiele osób zastanawia się, co można zrobić, kiedy boli ząb. Nie wszyscy decydują się jednak na szybką wizytę u stomatologa, co jest dużym błędem. Dentysta jest w stanie określić przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie. Nawet najmniejszy ból kwalifikuje się do kontroli w specjalistycznym gabinecie. Nie należy go lekceważyć, nawet jeśli jest krótkotrwały i pojawia się tylko sporadycznie. Wczesna reakcja daje duże prawdopodobieństwo, że próchnica nie będzie w zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji leczenie nie będzie bardzo inwazyjne i kosztowne. Zwlekanie może doprowadzić do zapalenia miazgi. Wtedy konieczne może okazać się leczenie kanałowe lub całkowite usunięcie zęba.

Dlaczego ból zęba najczęściej pojawia się w nocy?

Ból zęba w nocy jest zmorą dużej części społeczeństwa. Dlatego wiele osób zastanawia się, dlaczego dolegliwość ta pojawia się głównie podczas snu. Jest to spowodowane tym, że po zmianie pozycji ciała na leżącą wzrasta ciśnienie w tkankach i zwiększa się napływ krwi do mózgu. Wtedy pojawia się charakterystyczny pulsujący ból. Bezpośrednią przyczyną bardzo często może być także zaniedbane schorzenie np. bruksizm.

Jak złagodzić ból zęba w nocy?

Istnieje kilka sposobów, które mogą okazać się bardzo pomocne, kiedy ból zęba pojawia się nagle lub w nocy. W takich przypadkach złagodzenie dolegliwości jest bardzo istotne. Należy jednak zawsze pamiętać, że jest to tylko pomoc doraźna. Jej zadaniem jest uśmierzenie bólu, a nie zniwelowanie jego przyczyn. Do najpopularniejszych domowych metod walki z dolegliwością należą:

  • goździki – działają antyseptycznie i przeciwbólowo; rozgniata się jeden goździk i przykłada do źródła bólu; można go również gryźć,
  • szałwia i rumianek – płukanki lub specjalne maści z tych ziół mogą załagodzić rozwijający się stan zapalny; aby samemu zrobić płukankę, należy zalać zioła wrzątkiem i przepłukać jamę ustną letnim naparem,
  • masaż – w niektórych przypadkach pomocny może być masaż palcem lub miękką szczoteczką,
  • zimny okład – mokry ręcznik przyłożony do policzka może znacznie złagodzić zapalenie,
  • olejek jodłowy – wacik nasączony takim olejkiem należy przyłożyć do bolącego miejsca.

Porady — jak dbać o zęby?

Próchnica, czyli główny powód pulsujących bólów zębów, jest zazwyczaj spowodowana zaniedbaniami w higienie jamy ustnej. Aby zapobiegać rozwojowi osadu, należy trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim konieczne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dobrą praktyką jest też oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej. Dodatkowym działaniem profilaktycznym jest płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami.

Wyjątkowo istotne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego. Jest to zabieg, który musi być wykonany przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Jeśli nie odwiedza się stomatologa zbyt często, to płytka zaczyna narastać i stanowi pożywkę dla bakterii, które wywołują próchnicę. Podczas wizyty w gabinecie warto skorzystać też z innych zabiegów, które dodatkowo oczyszczą zęby i wzmocnią ich strukturę. Do najczęściej wybieranych należą piaskowanie oraz fluoryzacja.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij formularz, aby zarejestrować się na szkolenie:

Szkolenie: Co robić, gdy boli ząb?
Data:

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]