Kamień nazębny – dlaczego powstaje i jak go usunąć?

Każde dziecko od najmłodszych lat uczone jest tego, jak ważne jest mycie zębów. Mimo to coraz więcej osób cierpi z powodu problemów z uzębieniem. Jednym z nich jest kamień nazębny. Nie da się go usunąć normalną szczoteczką lub płynem do płukania ust. Domowe sposoby nie są w walce z nim skuteczne. Aby móc go usunąć, należy przede wszystkim sprawdzić, czym tak naprawdę jest. Dowiedz się więc, jak powstaje kamień na zębach i jak można się go pozbyć.

Kamień nazębny – od czego powstaje?

Niewielu pacjentów wie, od czego robi się kamień na zębach. Krótko mówiąc, jest to stwardniała lub zwapniona płytka nazębna. Początkowo przybiera ona biało-żółtawy kolor, który z czasem staje się brązowy. W niektórych przypadkach u osób palących może być nawet czarna. Jest ona bardzo mocno przytwierdzona do zęba. Dlatego codzienne szczotkowanie nie jest skutecznym sposobem na jej czyszczenie.

Kamień nazębny powstaje właśnie wtedy, kiedy płytka nie jest prawidłowo usuwana z zębów i przestrzeni międzyzębowych. Przyczyną są resztki pokarmowe, które są wykorzystywane przez mikroorganizmy jako źródło pożywienia. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej spowoduje, że bakterie będą się namnażać. Z tego powodu ich warstwa na zębach będzie coraz grubsza. Jeśli powłoka nie zostanie usunięta, to zachodzić zacznie reakcja chemiczna z minerałami znajdującymi się w ślinie i płytka stwardnieje. Dlatego kamień nazębny powstaje głównie na wewnętrznej stronie dolnej szczęki. To właśnie tam wydostaje się dużo śliny.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia na zębach?

W każdym przypadku lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak walczyć z kamieniem nazębnym. Najlepszym wyjściem jest oczywiście regularne odwiedzanie dentysty, który dokładnie oczyści uzębienie. Jednak każdy może zadbać o higienę jamy ustnej w domu. Przede wszystkim powinno się myć zęby po każdym posiłku oraz przed położeniem się spać. Zaleca się, aby każde szczotkowanie trwało około 3 minut. Warto też pomyśleć o dodatkowych zabiegach takich jak nitkowanie czy też płukanie zębów specjalnymi preparatami.

Ogromne znaczenie w zwalczaniu kamienia ma też sposób żywienia. Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów będzie bardzo sprzyjało rozwojowi bakterii. W trosce o stan uzębienia powinno się też zrezygnować z jakichkolwiek używek zawierających nikotynę. Znacznie przyspieszą one proces powstawania kamienia.

Jak usunąć kamień z zębów?

Jeśli higiena jamy ustnej została zaniedbana, istotne jest, aby zaznajomić się z tym, jak usunąć kamień nazębny. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że stwardniałej płytki nie da się pozbyć domowymi sposobami. Konieczne jest umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania kamienia jest skaling. Zabieg ten polega na rozbijaniu nagromadzonej powłoki skalerem ultradźwiękowym. Do powierzchni zębów przykładane jest specjalne narzędzie, które usuwa warstwę zmineralizowanych bakterii. Jest to jeden z najlepszych sposobów na to, jak pozbyć się kamienia na zębach.

Skaling wykonuje się także innymi metodami. Nadal używa się tradycyjnych narzędzi, czyli ręcznych kiret stomatologicznych. Niezależnie od wybranego rodzaju leczenia, zabieg czyszczenia powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Dobrze jest jednak skonsultować decyzje z lekarzem, gdyż niektórzy posiadają predyspozycje do szybszego odkładania się płytki nazębnej i wymagają częstszych zabiegów.

Usuwanie kamienia nazębnego – ile trwa?

Skaling to bardzo bezpieczna i stosunkowo szybka procedura. Czas potrzebny na przeprowadzenie leczenia będzie zawsze zależał od tego, jaka część łuków będzie musiała być objęta zabiegiem. Istotny będzie też stopień zaawansowania zmian. Zazwyczaj usuwanie kamienia nazębnego zajmuje od 30 do 60 minut, jednak w niektórych przypadkach ten przedział może ulec wahaniom.

Bardzo często razem ze skalingiem wykonywane jest też piaskowanie zębów. Połączenie tych dwóch procesów jest najkorzystniejszą opcją dla pacjenta. Taki pakiet zmaksymalizuje zarówno korzyści zdrowotne, jak i efekt estetyczny. Niestety czas spędzony na fotelu zostanie wydłużony o około pół godziny.

Czy usuwanie kamienia boli?

Wizyty u dentysty większości osób nie kojarzą się przyjemnie. Dlatego jednym z najczęstszych pytań dotyczących skalingu jest: czy usuwanie kamienia nazębnego boli? Wykorzystanie bardzo szybkich drgań końcówki skalera o prędkości fal ultradźwiękowych prowadzi do rozbicia złogów i stwardnień sprawia, że cała procedura jest bezbolesna. Jest to spowodowane tym, że cały proces odbywa się na powierzchni zębów, a nie w ich wnętrzu. Wyjątkami są sytuacje, kiedy pod powłoką pojawiła się głęboka próchnica. Znaczenie może mieć też ogólna kondycja zębów i dziąseł.

W przypadku braku schorzeń czy ubytków jedynym efektem, który może powodować dyskomfort, jest silna nadwrażliwość zębów. Wzmaga się ona w niektórych przypadkach po wykonanym zabiegu, jednak mija po bardzo krótkim czasie. W aptekach dostępne są specjalne pasty na takie dolegliwości.

Czy po usuwaniu kamienia można jeść?

W związku z możliwością wystąpienia pewnej nadwrażliwości zębów, po skalingu należy stosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim nie powinno się jeść i pić przez dwie godziny od końca zabiegu. Ważne jest też, aby zachować ostrożność podczas szczotkowania zębów. Warto zastosować nową, poleconą przez dentystę szczoteczkę i starać się myć zęby delikatnie i dokładnie. Można też stosować specjalne pasty i płukanki, które złagodzą podrażnienia.

Ile kosztuje usuwanie kamienia?

Cena, jaką trzeba zapłacić za usunięcie kamienia, zależna jest od kilku czynników. Najważniejszym jest obszar, na jakim zabieg musi zostać przeprowadzony. Duża część łuków zębowych sprawi, że koszt wzrośnie. Znaczenie ma też to, czy skaling wykonywany jest w pakiecie z piaskowaniem lub innym rodzajem leczenia. W większości przypadków cena wynosi 400zł złotych w pakiecie z piaskowaniem. Warto jednak zawsze omówić ostateczny koszt leczenia ze stomatologiem.

Przeczytaj podobne artykuły

Wypełnij formularz, aby zarejestrować się na szkolenie:

Szkolenie: Kamień nazębny – dlaczego powstaje i jak go usunąć?
Data:

Wypełnij poniższy formularz,
aby umówić się na wizytę w klinice: 

[felgappointment2 uuid="0849601339642897"]