Piękny i zdrowy uśmiech jest wyjątkowo ważny. Może pozytywnie wpłynąć zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Jednak, aby go zachować, należy stosować się do podstawowych zasad, dotyczących higieny jamy ustnej. Przyniesie to nie tylko pozytywne efekty wizualne, ale też zdrowotne. Sprawdź, jak dbać o zęby i przekonaj się, że kilka prostych nawyków może sprawić, że będziesz cieszyć się białym uśmiechem przez długie lata.
Spis treści
Zasady higieny jamy ustnej
W jamie ustnej znajduje się bardzo dużo bakterii, które w połączeniu ze śliną i resztkami pokarmu wchodzą w reakcje. Jej skutkiem jest powstawanie płytki nazębnej, która w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych schorzeń. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie pozbywać się jej z powierzchni zębów. Najpopularniejszą metodą usuwania tej powłoki jest oczywiście szczotkowanie. Jednak równie istotne jest nitkowanie oraz korzystanie ze specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Połączenie tych trzech sposobów daje bardzo dobre efekty.
Dobre nawyki dotyczące higieny jamy ustnej pozwolą na zachowanie zdrowego i estetycznego wyglądu zębów. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze uchronią przed próchnicą. Nawet regularne i dokładne szczotkowanie nie zwalnia z obowiązku kontrolowania stanu uzębienia u dentysty. Jest to jedyny w pełni skuteczny sposób na uniknięcie bolesnego i kosztownego leczenia.
Jak prawidłowo myć zęby?
Mycie zębów to najprostszy profilaktyczny zabieg, który można wykonać w domu. Warto postawić na odpowiednio dobraną szczoteczkę. Na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Do tych najpopularniejszych należą klasyczne manualne, elektryczne, soniczne oraz magnetyczne. Każdy z modeli może mieć miękkie, średnie lub twarde włosie. Dopasowanie stopnia twardości jest jedną z najważniejszych decyzji. Przy wyborze przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wrażliwość dziąseł, wiek oraz tempo pojawiania się płytki nazębnej. Istotna jest też wielkość szczoteczki. Niezbędne jest dotarcie do każdego miejsca w jamie ustnej, a operowanie i manewrowanie za dużym modelem będzie niewygodne.
Jeśli chodzi o odpowiedni dobór włosia, to osoby z nadwrażliwością na wszelkie urazy mechaniczne powinny zdecydować się na to miękkie. Twarde włosie spisze się lepiej w przypadku, jeśli ktoś boryka się z nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego. Aby być pewnym, zakup konkretnego modelu warto skonsultować z dentystą.
Instruktaż mycia zębów
Bardzo ważne jest nie tylko to, jak myć zęby, ale także, jak często to robić. Higiena zębów powinna być elementem rutyny każdego dnia. Wskazane jest, aby używać szczoteczki przynajmniej dwa razy dziennie przez co najmniej trzy minuty. Dobrze jest też powtarzać tę czynność po każdym spożyciu słodkich posiłków.
Podczas samego mycia szczoteczka powinna być zawsze ustawiona pod kątem 45° względem powierzchni zębów. Należy wykonywać nią ruchy wymiatające, które pomogą pozbyć się resztek pokarmu. W ten sposób nawet drobinki znajdujące się pomiędzy zębami powinny zostać usunięte. Dobrze zapamiętać, że szczotkować powinno się zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część zębów. Później można przejść do powierzchni żujących. W trakcie mycia tych części najlepiej wykonywać ruchy naprzemienne do przodu i do tyłu.
Warto mieć na uwadze, że szczotkowanie na zwartych łukach zębowych nie przyniesie zadowalających efektów. Zaciskanie zębów sprawi, że włosie nie będzie mogło dotrzeć do całej powierzchni zęba. Pamiętać należy też o języku, na którym gromadzi się osad, składający się z bakterii i grzybów. W tym procesie nie używa się pasty. Można to robić zwykłą szczoteczką, ale lepsze efekty uzyska się, stosując specjalne czyściki.
Jak nitkować zęby?
Mimo zaleceń dentystów stosunkowo niewiele osób wie, jak używać nici dentystycznej. Wbrew pozorom jest to ważny element w całym procesie higieny jamy ustnej. Jest to jeden z najlepszych sposobów na usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni między zębami. Do niektórych zakamarków włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć. Dlatego nić dentystyczna jest tak bardzo przydatna.
Aby usunąć resztki, nić dentystyczną należy naciągnąć pomiędzy dwoma kciukami i palcami wskazującymi, a następnie ostrożnie włożyć ją w przestrzeń między zębami. Później trzeba delikatnym ruchem przesunąć nicią po ściankach bocznych w górę i w dół. Należy unikać ruchów “piłujących dziąsło”. W ten sposób można pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Używanie za dużej siły może skutkować niebezpiecznym uszkodzeniem szkliwa. Grubość nici trzeba dobrać indywidualnie, aby pasowała do rozmiaru przestrzeni.