Braki w uzębieniu są dla wielu osób uciążliwe nie tylko pod względem wizualnym. W naszej klinice oferujemy rozwiązania, takie jak Implanty zebow Poznan, które wykonujemy w Dr Piosik Stomatologia, ul. Piątkowska 133/1, 60-648 Poznań, telefon: 61 649 20 24. Wyrwanie zęba może dodatkowo utrudniać prawidłową obróbkę pokarmu oraz wpływać na dobrostan psychiczny. W szczególnie ciężkiej sytuacji są postawieni pacjenci, którzy z istotnych przyczyn musieli zdecydować się na ekstrakcję zęba przedniego – takiego braku nie da się przeoczyć w trakcie rozmowy czy zwykłego uśmiechu. Na szczęście protetycy dysponują szybkimi i skutecznymi rozwiązaniami – jednym z nich jest proteza natychmiastowa, którą można zastosować tuż po samym zabiegu ekstrakcji przedniego zęba.
Proteza natychmiastowa – kiedy należy o niej decydować?
Decyzja o zastosowaniu protezy natychmiastowej powinna zapaść dużo wcześniej niż w momencie zabiegu. Planując ekstrakcję zęba przedniego, pacjent powinien skonsultować z lekarzem chęć błyskawicznego uzupełnienia braku zębowego. Przygotowanie pasującej protezy wiążę się z koniecznością wykonania wycisków, które następnie są dostarczone do odpowiedniej pracowni protetycznej. Na ich podstawie technik jest w stanie przygotować protezę, która będzie właściwie dopasowana do konkretnego pacjenta i jego potrzeb. Zanim praca trafi do pracowni, klient decyduje także o kształcie zębów oraz kolorze nowego uzupełnienia – wraz z lekarzem prowadzącym wybiera się barwę protezy, która będzie idealnie pasowała do aktualnego wyglądu uzębienia.
Założenie protezy – kiedy następuje?
Protezę natychmiastową nakłada się w trakcie tej samej wizyty, na której następuje ekstrakcja jednego lub kilku zębów przednich. W takich okolicznościach pacjent nie odczuwa żadnego bólu, dlatego że działa na niego specjalny środek znieczulający podany w celu bezbolesnego wyrwania. Proteza natychmiastowa może być częściowa lub całkowita – drugi wariant jest stosowany w przypadku pacjentów, którzy po usunięciu zębów będą całkowicie pozbawieni uzębienia.
Zalety protezy natychmiastowej
Proteza natychmiastowa wykonywana jest przede wszystkim z akrylu – trwałego materiału, który jest wykorzystywany również do produkcji klasycznego, trwałego uzupełnienia zębów. Mimo to część pacjentów bierze pod uwagę to rozwiązanie tylko tymczasowo oraz ostatecznie decyduje się na wykonanie protezy właściwej. Wbrew pozorom uzupełnienie braków zębowych po ekstrakcji poprzez protezę natychmiastową może sprawdzić się przez wiele lat – w tym celu niezbędne jest odpowiednie podścielenie oraz precyzyjne dopasowanie płyty protezy po procesie gojenia dziąseł. Na tym etapie wymaga się od specjalisty bezbłędnego postępowania. Sytuacja, w której proteza jest niedopasowana do podniebienia, może skutkować negatywnym wpływem na zdrowie jamy ustnej pacjenta. Do najpoważniejszych skutków złego dopasowania protezy należą m.in. uciążliwy dyskomfort oraz przerost błony śluzowej. Inne korzyści płynące z wyboru protezy natychmiastowej to:
- zabezpieczenie powstałego skrzepu i rany poekstrakcyjnej,
- ochrona przed rozwojem wad wymowy,
- szybszy i skuteczniejszy proces gojenia.
Proteza natychmiastowa – jakie ma wady?
Po założeniu protezy po ekstrakcji trzeba liczyć się z koniecznością wykonania korekty. Taka procedura ma miejsce zwykle od 3 do 4 tygodni po wyrwaniu zęba przedniego. Pacjenci, którzy decydują się na takie rozwiązanie, powinni nastawić się na kilka wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego. Inne aspekty uznawane za wadę tego rozwiązania to, np. większy wydatek niż w przypadku tradycyjnej protezy. Zdarza się, że wrażliwi pacjenci mają problem z zaadoptowaniem się do nowego elementu w jamie ustnej – na szczęście przy odrobinie cierpliwości każdy może się do tego przyzwyczaić.
Ile kosztuje proteza natychmiastowa?
Na cenę protezy natychmiastowej wpływa kilka niezależnych czynników. Należą do nich m.in.:
- liczba braków zębowych do uzupełnienia,
- użyty materiał – najczęściej stosowanym jest akryl.
Całkowity koszt za wykonanie protezy natychmiastowej jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Dolna granica za uzupełnienie jednego zęba wynosi zwykle od 600 zł.